Ana sayfa BİLGİ 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil olan şehir hangisi? Hadi Bip ipucu

1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahil olan şehir hangisi? Hadi Bip ipucu

346
0

Cumhuriyet’in ilanının 95. Yıldönümüne özel yarışma hazırlayan HADİ, bugün yine çok kazandıracak. En çok sevilen bilgi yarışması programı her gün kazandırmaya devam ediyor. Hadi ipucu soruları da düzenli bir şekilde takip ediliyor. Bugün Hadi’de Bip’te yer alan ipucu sorusu aşağıdaki gibi. Peki 1939 yılında Türkiye Cumhuriyeti sınırlarına dahi olan şehir hangisi? Bu sorusunun yanıtı en çok arananlar bilgi portalında.

1939’DA TÜRKİYE CUMHURİYETİ SINIRLARINA DAHİL OLAN ŞEHİR

2 Eylül 1938’de kurulan Hatay Devleti şeklen bağımsız, ancak özde Türkiye’nin kuklası olarak varlığını bir yıl sürdürdü. Hatay Meclisi son toplantısını 29 Haziran 1939’da yaptı ve oybirliğiyle Türkiye’ye katılma kararı aldı. Böylece Türkiye ne coğrafi olarak, ne kültürel olarak, ne de ulusal olarak kendisiyle ilgisi bulunmayan, büyük bir stratejik ve ekonomik kıymete sahip bölgeyi yayılımcı emellerine kurban etmiş oldu.

İPUCU SORULARININ YANITI INSTAGRAM’DA

Hadi, her gün yapacağı yarışmalar öncesi ipucu soruları ile hem bilgilendirip hem de meraklandırmaya devam ediyor. Resmi Instagram hesabı üzerinden joker ve ipuculara dair tüm bilgileri takip edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here