Ana sayfa EĞİTİM Gelecek Sene YKS sınavı ne zaman? 2018-2019 TYT ve AYT tarihleri

Gelecek Sene YKS sınavı ne zaman? 2018-2019 TYT ve AYT tarihleri

321
0
yks-sinavi-ne-zaman

2018-2019 eğitim ve öğretim sezonunun başlaması ile birlikte hayati önem taşıyan bu sınav için de hazırlıklar başladı. Üniversite okuma hayalleri kuran milyonlarca öğrenci ‘gelecek yıl yks sınavı ne zaman’ sorusunun yanıtı ile ilgili araştırmalar yapıyor. TYT ve AYT sınav tarihleri resmi açıklama gelmese de tahminler doğrultusunda netlik kazanmaya başladı.

Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı, bu sene ilk kez gerçekleştirildi. Yeni adı ile yapılan bu sınava yaklaşık 3 milyona yakın aday katılım sağladı. Sınav sonuçları açıklandı, tercihler yapıldı. Daha sonra ise yerleşen öğrenciler mutlu olurken, herhangi bir üniversiteye yerleşemeyenler ise gelecek seneyi beklemeye başladı.

2018-2019 eğitim öğretim sezonunun start alması ile birlikte çalışmalar da hız kazandı. İstediği üniversitede eğitim görmenin hayallerini kuran milyonlarca kişi hazırlıklarına devam ediyor. Akıllarda ise ‘Gelecek sene YKS sınavı ne zaman’ sorusunun yanıtı var.

GELECEK YIL YKS SINAVI NE ZAMAN?

YKS sınav tarihleri heyecanla araştırılırken, ÖSYM’den konu ile ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi. Başvuruların başlangıç tarihi ve detaylı duyurunun önümüzdeki günlerde yapılması bekleniyor. ÖSYM Başkanı beklenen açıklamayı bugün sosyal medya hesabından yaptı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter’dan yaptığı paylaşımda ÖSYM’nin yeni sınav takvimine ilişkin bilgi verdi.

Aygün paylaşımında, “2019-YKS, 15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak, öğrencilerimize başarılar dilerim.” ifadesini kullandı.

YKS’DE NEREDEN KAÇ SORU ÇIKACAK?

1.Oturum girilmesi zorunlu olacaktır. Bununla birlikte;

40 Türkçe,
40 Matematik,
20 Sosyal Bilimler,
20 Fen Bilimleri şeklinde olacak.

2. Oturum tek bir kitapçıktan oluşacak olup;

1.Test Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1 Toplam 40 Soru,
2.Test Matematik Toplam 40 Soru,
3.Test Fen Bilimleri Toplam 40 Soru,
4.Test Sosyal Bilimler 2 Toplam 40 Soru şeklinde olacak.

3. Oturum ise 80 Yabancı Dil sorusundan oluşmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here