Ana sayfa EKONOMİ BES nedir? BES’e devlet katkısı ne kadar?

BES nedir? BES’e devlet katkısı ne kadar?

23
0
bes

BES olarak da bilinen Bireysel Emeklilik Sistemi, uzun yıllar boyunca süren çalışma döneminin sonunda rahat ve huzurun yanında ek gelir arayan bireyleri ilgilendiren sistem bütünüdür. İçerdiği devlet desteği ile son derece avantajlı bir yapıda olan BES, aktif çalışma süreci boyunca geleceğin düşünülerek hareket edilmesine ön ayak olur. Bireysel Emeklilik Sistemi avantajlarını bilmek ve işleyişi hakkında fikir sahibi olmak, geleceğini düşünen herkesi ilgilendirmektedir.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ (BES) NEDİR?

BES, aktif çalışma dönemi içerisindeki yaşam kalitesinin emeklilik sonrasına da taşınmasını sağlayan bir yapıdadır. Bireysel Emeklilik Sistemi, devlet destekli olarak çalışma dönemi sırasında birikimlerin toplanması, değerlendirilmesi ve koşullar sağlanıp emekli olmaya hak kazandıktan sonra toplu para yahut maaş şeklinde ödemenin kişiye yapılması şeklinde gerçekleşir.

Avantajlı ve çeşitli seçenekleriyle kişinin gelecek planına göre şekil alabilen bir yapıda olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), ikinci bir emeklilik şansı için göz ardı edilmemelidir.

KİMLER BES’İ DÜŞÜNMELİDİR?

  • Mevcut yaşam kalitesini gelecekte de sürdürmek isteyen,
  • Rahat ve huzurlu bir gelecek arayan,
  • İleride emekli maaşına ek gelir isteyen,
  • Geleceğine şimdiden yatırım yapmak isteyen bütün bireyler Bireysel Emeklilik Sistemi’ni (BES) düşünmelidir.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ DEVLET KATKISI NE KADAR?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) devlet katkısı uygulaması 1 Ocak 2013 tarihinden bu yana uygulanmaktadır. Devlet katkısı, başka hiçbir yatırım aracında bulunmamakla beraber; size %25’lik bir kazanç sağlamaktadır. Yani, sisteme yatıracağınız her katkı payı tutarının %25’i kadar ek bir tutar sözleşmenize bağlı devlet katkısı hesabınızda biriktirilmektedir.

BES ödemeleri kapsamında, ayda 1000 TL yatırıyorsanız, katkı payı için devlet tarafından birikiminize 250 TL katkı payı ekleniliyor.

DEVLET KATKISINDAN KİMLER YARARLANABİLİYOR?

BES kapsamındaki devlet katkısından, bir bireysel veyahut gruba bağlı bireysel emeklilik sözleşmesine katkı payı ödeyen tüm katılımcılar belirlenen limit dahilinde faydalanabilirler.

BES’TEN NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM?

En az 10 yıl süresince sistemde kalmanız gerekmektedir. 56 yaşını doldurduğunuz taktirde ise emekliliğe hak kazanmış olursunuz.

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA TOPLU PARA ALABİLİR MİYİM?

Emeklilik hakkı elde ettiğiniz andan itibaren, birikimlerinizi dilerseniz toplu para, dilerseniz aylık maaş olarak alabilirsiniz. Buna alternatif olarak, bir kısmını toplu para, kalanını ise maaş olarak alabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here