Ana sayfa KADIN 3 boyutlu makyaj nasıl yapılır? Değişim dönüşüm makyajı uygulama yöntemi

3 boyutlu makyaj nasıl yapılır? Değişim dönüşüm makyajı uygulama yöntemi

126
0

Üç boyutlu makyaj, değişim-dönüşüm makyajı veya protez makyaj olarak da bilinmektedir. Boyama ile yapılan makyaj (doğrudan makyaj) ile oyuncunun yüzünde anatomik olarak bir değişiklik yapılamaz, yapılan değiştirilmiş gibi görünmekten bir görsel yanılgıdan ileri gitmez. Oysa rolün gerekliliklerine göre oyuncunun anatomisinde köklü değişiklikler yapmak gerekebilir. 3 boyutlu makyaj nasıl yapılır? Değişim ve dönüşüm makyajı uygulama yöntemleri ile ilgili tüm ayrıntılar.

Oyuncunun oynayacağı karakter kendi anatomisinden farklı olarak aşırı kilolu, çirkin ya da başka bir dünyadan gelen daha önce görülmemiş bir yaratık olabilir. Bu durumlarda boyama, gölgelendirme gibi makyaj teknikleri tek başına yeterli olmaz. Daha fazlası olan üç boyutlu makyaj tekniklerine gereksinim vardır. Laboratuvar şartlarında yapılan bir dizi çalışma ile elde edilen üç boyutlu parçaların oyuncunun yüzüne ya da vücuduna yerleştirilmesiyle üç boyutlu makyaj (değişim ve dönüşüm makyajı) olarak adlandırılan makyaj gerçekleştirilmiş olur.

3 BOYUTLU MAKYAJ NASIL YAPILIR?

Değişim-dönüşüm makyajında üç boyutlu uygulamanın yapıldığı alan canlıdır ve hareket etmektedir. Protez, değişim sanatında yüz ve vücuttan kalıp alınarak çalışılır. Yumuşak malzemelerden üretilmiş parçalarla yüz ya da vücut istenilen şekle sokulabilir. Yüzün her noktasından tutturulan uygulamalar yüz kaslarıyla beraber hareket etmek üzere tasarlanmışlardır ki; ifade ile beraber şekil alabilsinler.

Benzetme makyajı, oyuncunun rol kişisine birebir benzemesinin gerekli olduğu durumlarda uygulanan bir makyaj çeşididir. Bu çalışmanın başarılı olabilmesi için öncelikli olarak oyuncunun yüzü ile canlandıracağı karakterin yüz özellikleri benzerlik ve farklılıklar açısından incelenir. Anatomik olarak benzerlikler ve farklılıklar ortaya konur ve eşitlemek için yapılacak çalışmalar tasarlanır.

Yara, yanık makyajları, oyuncunun oyunda yaralandığı ya da ateş, su, elektrik vb. bir nedenden dolayı yandığı durumlarda uygulanır. Bu gibi çalışmalar yapılmadan önce gerçek hayatta bu tür olayların nasıl geliştiği ve nasıl göründükleri araştırılır.

Doğa üstü yaratıklar başlığı altında özel ve üstün güçleri olan ve gerçekte varlığı kanıtlanmamış uzay yaratığı, zombie (yaşayan ölü), hayalet, cadı, vampir, peri, melek, şeytan ve kurt adam vb. karakterler incelenebilir.

Hayvan karakterleri insanların canlandırması durumu kurgularda sıklıkla görülen bir durumdur. İlk dikkat çekici örneklerden biri “Maymunlar Gezeni” adlı filmdir. Bu film insan özellikleri taşıyan maymunlardan oluşmuş bir gezegende geçmektedir. Resim 80’de 1968 yılı yapımı olan filmden oyuncu üç boyutlu makyaj uygulamasından önce ve sonra görülmektedir. Film aynı yıl makyaj Oscar’ı almıştır. Resim 81’de ise filmin 2001 yılında yönetmen Tim Burton tarafından yeniden çekilen versiyonunda üç boyutlu makyaj teknikleri ile yapılan maymun makyajları görülmektedir.

Animatronik adı ile bilinen özel efekt çalışmaları, çok sayıda disiplini bir arada kullanan çalışmalardır. Son aşamada makyajı da kullanan ancak makyaj uygulamalarından çok daha derin ve farklı bir alt yapıya sahip çalışmalardır. Animatronik uygulamalarda, uzaktan kumanda edilebilen, bütünüyle mekanik yaratıklar (dinazor, tasarım ürünü hayvanlar ya da insan uzvu –baş, kol bacak ya da tüm vücut gibi–) tasarlanarak, işlerlik kazandırılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here