Ana sayfa KADIN Adetliyken cinsel ilişkiye girmek günah mı?

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek günah mı?

147
0
Couple feet in bed

Evli çiftlerin belli dönemlerde araştırdığı konulardan bir tanesidir. ‘Adetliyken cinsel ilişkiye girmek günah mı’ sorusunun yanıtı sıkça araştırılır. Adet dönemi sırasında eşleri ile cinsel münasebete girmek tıbben ve dinen uygun görülmemektedir. Uzmanlar yaptıkları açıklamalarda bu dönemde ilişkiye girmenin hijyenik olarak uygun olmadığını ve enfeksiyon riskini ortaya çıkarabileceğini söylerler.

Adetliyken cinsel ilişkiye girmek günah mı sorusunun yanıtı evli çiftler tarafından en çok merak edilen konulardan bir tanesi olarak bilinir. Bu konu hakkında uzmanlar olumsuz yorumlar yapmaktadır. Tıbben ve hijyenik açıdan uygun görülmez. Dinen de adet döneminde cinsel ilişkiye girmenin günahı vardır.

ADETLİYKEN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLİR Mİ?

Adet öneminde cinsel ilişkiye girmek uygun görülmez ve hijyenik de değildir. Kadınlar kendilerini çok rahat hissetmezler. Erkekler bazen isteyebilirler ancak özellikle vajinal kanama yaşayan bir kadın cinsellik sırasında kendini uygun durumda hissetmez. Bu durumda cinsel isteksizliğe neden olacaktır.

Rahim ağzı adet döneminde bir miktar açılır. Adet kanı kramplar ile birlikte dışarıya doğru boşalır. Cinsellik yaşadığınız vakit bu vajinadaki bekleyen bakteriler yukarı genital bölgeye ilerleyebilir. Bu da bir enfeksiyon riski ortaya çıkarabilir. Bu nedenle tıbben ve hijyenik açısından adet döneminde cinsel ilişki kesinlikle önerilmez.

ADETLİYKEN CİNSEL İLİŞKİYE GİRMEK GÜNAH MI?

Adet döneminde evli bir çiftin cinsel münasebete girmesi kesinlikle doğru değildir.

Bakara sûresinin 222 âyetinde şöyle buyurulmuştur;

“Ey Peygamber! Sana kadınların ay halini de sorarlar. De ki; O bir ezadır. Bu sebeple ay halindeki kadınlarla cinsel ilişkide bulunmayın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşıp ilişkiye girmeyin. İyice temizlenip boy aptesti aldıkları zaman Allah’ın emrettiği üreme organından onlarla cinsel ilişkiye girebilirsiniz. Allah çok çok tövbe edenleri sever. İyice temizlenenleri / adet halinde ve ters yol ilişkisinden kaçınarak temizliğe özen gösterenleri de sever.” Açıkça anlaşılacağı üzere adet halinde cinsel ilişki haram kılınmışsa da ilişkiye varmayan sevişme helâldir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here