Ana sayfa KADIN Anne karnındaki bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?

Anne karnındaki bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur?

121
0
anne-karnindaki-bebegin-kalp-atislari-ne-zaman-duyulur

Anne olmaya hazırlanan bayanların en heyecanlı olduğu anlardan bir tanesi de bebeğinin kalp atışını duyduğu andır. Genellikle yeni gebe kalan kişilerin aklında ‘bebeğin kalp atışı ne zaman duyulur’ gibi sorular yer almaktadır. Uzman doktorlardan yapılan açıklamalara göre anne karnındaki bebeğin kalp atışının ne zaman duyulacağına ve görüleceğine dair detayları bir arada derledik.

ANNE KARNINDAKİ BEBEĞİN KALP ATIŞI NE ZAMAN DUYULUR?

Yeni gebe olan bayanların en çok merak ettiği şeylerden bir tanesidir. Anne adayları bu anı mutlaka ölümsüzleştirmek isterler. Aynı zamanda bu en heyecanlı oldukları anlar arasında yer alır. Hal böyleyken de gebeler bebeğinin kalp atışlarını duymak için büyük sabırsızlıkla bekler.

Gebelik testisi oluştuktan sonra içinde embriyonun görünmesi yaklaşık bir haftalık ya da on günlük bir periyodu içerir. Bu gebeliğin başlangıcı kabul edilen son adet tarihinden yaklaşık 5 hafta sonraya tekabül eder. Yani anne karnındaki embriyoyu ultrason ile görebilmek için son adet kanamasından itibaren 5 hafta geçmesi gerekmektedir. Trans vajinal olarak yapılan ultrasonda 5,5 hafta da ya da 5 haftanın sonunda 6. haftanın başında bebeğin kalp atışları duyulabilir. Ancak her zaman 6. Hafta içerisinde bebeğin kalp atışlarını duymak mümkün olmayabilir. Çünkü geç yumurtlama ya da geç döllenme durumunda bazen kalp atışlarını duymak 7. Haftaya sarkabilir. Bu durumlarda doğum uzmanları son adet tarihin düzenleyerek hastanın doğum yapacağı tarih aralığı değiştirilebilir. Bu nedenle eğer 6. haftada bebeğin kalp atışları duyulmazsa bazen problem olduğu düşünülebilir bazen de geç yumurtlama ya da geç döllenme nedeniyle embriyonun kalp atışları duyulmadığı düşünülerek hasta bir hafta sonra tekrar kontrole çağrılır.

7. HAFTA SONUNDA KALP ATIŞLARI DUYULMUYORSA…

Bu kontrolde eğer bebeğin kalp atışları sağlıklı bir şekilde duyuluyorsa o zaman son adet tarihi düzenlenerek hastanın doğu yapacağı tarih değiştirilmiş olur.

Eğer 7. haftanın sonunda hala kalp atışları duyulmuyorsa, gebelik testisi bozulmuşsa, kaliteli bir embriyo göremiyorsak bu gebeliği anormal bir gebelik olarak kabul etmemiz gerekecektir. Yani düşük diye tabir edilen durum olarak değerlendirmek gerekir. Maalesef gebeliği sonlandırmak en doğru yaklaşım olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here