Ana sayfa KADIN Bebek emzirmenin anne sağlığına faydaları

Bebek emzirmenin anne sağlığına faydaları

48
0
emzirmenin-anne-sagligina-faydalari
emzirmenin-anne-sagligina-faydalari

Bebek emzirmenin anne sağlığına faydaları arasında sayabileceğimiz birçok madde vardır. Bebeklerini emziren annelere emzirmenin sağladığı faydalardan bazıları oksitosin konsantrasyonunun artmasına bağlı postpartum uterin tonusun artarak kanamanın azalması, menstürel kan kaybının azalması, laktasyonel amenore nedeniyle doğacak çocuklar arasındaki sürenin uzaması, doğum öncesi kiloya daha erken dönülmesi, premenapozal kadınlarda meme kanseri riskinin azalması ve daha sonraki dönemlerde koruyucu etkisi, over ve endometrium kanseri riskinin azalması ve postmenapozal dönemde muhtemelen kalça kırığı ve osteoporoz riskinin azalmasıdır. ABD’de yapılan çalışmalarda uzun süreli emzirmenin, genç ve orta yaşlı kadınlarda glikoz homeostazını düzelterek tip 2 diyabet gelişme riskini azaltabileceği tespit edilmiştir.

EMZİRMENİN ANNE SAĞLIĞINA FAYDALARI

Bebekleri emzirmenin, daha iyi besleme ve sağlık için faydalarının yanında ekonomik katkısı da vardır. ABD’de yapılan bir araştırmada, hastanede emzirme oranının %64’den %75’e, 6 ay süreyle emzirme oranının %29’dan %50’ye çıkarılması durumunda yıllık 3,6 milyar dolar tasarruf edileceği hesaplanmıştır. Bu miktar yalnızca hastalıklardan üç tanesinin (otitis medya, gastroenterit ve nekrotizan enterokolit) tedavilerinden elde edilecek tasarruftur. Anne sütünün diğer hastalıklardan koruyucu etkileri ve faydalarından yapılacak tasarrufla bu miktarın çok daha fazla olacağı belirtilmektedir.

Annenin emzirmesini engelleyen faktörler arasında yetersiz süt salgısı veya sütün yetersiz geldiğini hissetme, meme başında çatlak veya yara olması, annenin güçsüzlük hissi ve kendine güvensizliği, bebeğin gelişmemiş beslenme davranışları, doğum öncesi emzirme konusunda isteksizlik, kişisel tercih, biberonla beslemenin daha pratik olması, toplum içinde beslemeden utanarak kaçınma, anne sütünün sağılarak saklama kolaylığı, bilgi ve emosyonel destek eksikliği, emzik kullanımı, annenin sigara içmesi, maternal obezite, yeteri kadar emzirdiğini düşünme, annenin işe erken başlaması, formül ürünlerin etkili pazarlanması, aile ya da arkadaş desteğinin az olması, tıp personelinin konu hakkında bilgisinin yetersiz olması, hastanede yeterli eğitim verilmemesi, kültürel tutum sayılabilir. Annenin zeka düzeyinin emzirme durumu için ırk, eğitim, yaş, sosyoekonomik durum, sigara kullanımı, ev ortamı ve çocuğun ağırlık ve doğum şeklinden daha belirleyici olduğunu belirten yayınlar da vardır.

Başarılı emzirme anneyle, çocukla ve destekleyici çevreyle ilgili değişik faktörlere bağlıdır. Bu faktörler, bebeğin memede doğru pozisyonda olması, besleme yaklaşımında esneklik, emzirme konusunda gerçekçi beklentiler, sağlık personeli arasında istikrarlı danışmanlık, eş, aile ve arkadaşların sosyal desteği, annenin yaşı, annenin eğitim düzeyi, anne ile bebeğin hastanede kaldığı sürede aynı odada kalması, erken bebek-meme teması olarak belirtilebilir.

DOĞUMDAN 1 SAAT SONRA ANNE BEBEĞİNİ EMZİRMELİDİR

Emziren annelerin emzirmeyenlere oranla eğitim düzeyleri daha yüksek, daha fazla gelire sahip, fiziksel ve mental sağlıkları daha iyidir. Besleme davranışları ve maternal duygu durumu yakından ilişkilidir. Fakat emzirme açısından özellikle ilk 6 ay süresince bu durumlar ayrı olarak değerlendirilmelidir. Annenin besleme alışkanlıklarına erken müdahale emzirmeyi uzatarak çocuk sağlığına katkıda bulunabilir.

Doğumdan hemen sonra anneler bebekleriyle deri teması için cesaretlendirilmelidir. İdeal olarak doğumdan sonraki ilk 1 saat içinde annenin bebeğini emzirmeye başlaması teşvik edilmelidir. İlk emzirmede, annelerin emzirmeyi en iyi şekilde yapılabilmesini sağlamak için gerekli rahat pozisyon sağlanarak bebeğin memeye doğru şekilde tutturulması öğretilmelidir. Bu uygulama etkili beslenmeyi pekiştirmek ve ağrılı meme başı gibi problemleri engellemek için gereklidir. Stresli bir gebelik ve doğumun, emzirmeye başlamayı geciktirmesi ve bebeğin emme zorlukları ile ilişkili olduğunu gösteren kuvvetli kanıtlar vardır. Emzirmeye geç başlangıç olarak 72 saatten sonrası kabul edilir. Sezaryen ve primiparite emzirmeye geç başlama için 2 önemli risk faktörüdür.

Zor doğum yapan, genel ve epidural anestezi veya narkotik alan ve emzirmeyi kesme riski fazla olan kadınlarda yeterli emzirme desteği ve yardımı daha da önemlidir. Epidural anestezi uygulanan anneler doğum sonrasında birkaç gün bebeklerini tam emzirememekte ve ilk 24 hafta içerisinde emzirmeyi daha fazla oranda kesmektedir.

Bebeğin kötü pozisyonu ve memeye zayıf tutturulması, etkili olmayan emme, besleme sıklığının azlığı, memenin tıkanıklığı, süt ejeksiyonunun bozulması, meme başının içe çöküklüğü, mastit, anne ve bebeğin ayrılması gibi durumlar düzensiz emzirme ve sütün memeden tam uzaklaştırılamamasına neden olur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here