Ana sayfa KADIN Doğru emzirme teknikleri! Doğru emzirme şekli ve pozisyonu nasıl olmalı?

Doğru emzirme teknikleri! Doğru emzirme şekli ve pozisyonu nasıl olmalı?

41
0
dogru-emzirme-teknikleri-pozisyonu
dogru-emzirme-teknikleri-pozisyonu

Yeni doğan bebekleri doğru emzirme oldukça önem taşımaktadır. Anneler bu konu ile ilgili doğumdan önce ne kadar bilgilendirilse de konuyla alakalı araştırmalar yine de yapılır. Doğru emzirme şekli ile ilgili aradığınız ayrıntıları biz de sizler için derledik. Doğru emzirme pozisyonu alarak sütünüz bebeğe en iyi şekilde gitmesini sağlayabilirsiniz.

Bebeğe yeterli kadar süt sağlandığının göstergesi erken yeni doğan döneminde bebeğin kilo almasıdır. Bebeğin iyi emzirildiğini düşündüren kanıtlar, maksimum kilo kaybının ilk 72 saatte olması, maksimum kilo kaybı oranının %10’dan az olması ve doğum kilosuna doğumu takiben 5-7. günlerde tekrar ulaşılmasıdır. Yeterli miktarda anne sütü olduğunun diğer göstergeleri arasında, sık ıslak bebek bezi, 48-72 saatlik dönemde kokusuz idrar, ilk 24 saatte mekonyum olan dışkı renginin 72-96 saate sarıya dönmesi sayılabilir. İlk 1 haftadan sonra kilo alımının azlığı, sabit kalması ya da kaybı emzirmenin iyi olmadığının işaretlerindendir.

DOĞRU EMZİRME ŞEKLİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Bebeğin anne memesine doğru şekilde tutturulması, kesintisiz süt akımı ve sonuçta meme başında hasara engel olunması arasında doğrudan ilişki olduğundan, doğru tutturma ve pozisyon verilmesi emzirme başarısındaki temel noktalardan birisidir. Kalıcı bir ağrı ile uğraşmak zorunda kalmayan anneler emzirme için daha güçlü çaba harcarlar.

DOĞRU EMZİRME TEKNİKLERİ

Bebeğin ağzı geniş açılarak alt dudağı meme başının ucundan alt dudağa göre daha uzak olacak şekilde tutturulur. Bebeğin ağzı meme başı, areolanın büyük kısmı ve süt duktuslarını içeren tüm dokuyu kapsayacak şekilde meme dokusuyla dolu olmalıdır. Bu bebek memedeyken tipik çene hareketine neden olur. Çene hareketleri ritmik olarak çalışır ve bu hareket kulağa kadar uzanır.

Süt üretimi “kullan ya da kaybet” prensibine göre çalışır. Bu yüzden uyuyan bebekler bir gün içinde 8-12 defa beslenmek için teşvik edilmelidir. Emzirme döneminde meme masajı ve memeye baskı süt akımını artırarak memenin etkili boşaltılmasını sağlar. Emzik kullanımı, açlığın erken belirtilerini gizlediğinden özellikle süt miktarını artırmak isteyen annelere emzik kullanmaması önerilmelidir. Formül desteği de süt üretimini azalttığından tıbbi endikasyon olmadığı sürece önerilmemelidir. Süt üretimini uyarmak için memenin boşatılması süt uzaklaştırma sıklığından daha önemlidir.

EMZİRME EĞİTİMİ VERİLMELİDİR

Çok az kadın uluslararası emzirme önerisi olan “bebeklere ilk 6 ay tek başına anne sütü verilmesi ve 2 yaşına kadar emzirilmeye devam edilmesi” hedeflerine ulaşmaktadır. Tüm emziren annelerin emzirmeye başlamasına ve devam etmesine yardımcı olacak şekilde kapsamlı bir rehberlik hizmeti verilmesine ihtiyaç vardır. Emzirme eğitiminin daha doğum öncesi dönemde verilmesi ailenin emzirme konusunda daha gerçekçi fikirler elde etmesine ve besleme problemlerinin azalmasına yardımcı olur. Annelere sık karşılaşılan emzirme problemleri ile baş etme ve önleme danışmanlığı daha hastaneden çıkmadan verilebilir.

Emzirme süresinin uzatılması için annenin konu ile ilgili bilgilerinin artırılması, annenin emzirmeyle ilgili güveninin artırılması için de laktasyon problemlerinin çözümüne ihtiyaç vardır (54). Emziren annelere uygun danışmanlık ve eğitim verilmesi emzirme süresinin artışına, emzirmenin yaygınlaşmasına ve emzirme hedeflerine ulaşmaya katkıda bulunur. Emzirme konusunda özel olarak yetişmiş sağlık çalışanlarının doğum sonrası desteği gereklidir. ABD’de yapılan bir araştırmada doktorların daha fazla eğitime ihtiyaç duydukları temel alanlardan birisi de emzirme problemlerinin çözümü konusudur.

Gelişmiş programlarla düşük gelirli kadınlara uygulanacak eğitimle, emzirmenin başlaması daha başarılı bulunmuştur. Kadınlar emzirme konusunda profesyonel danışmanlığa çok önem vermektedir ve emzirmenin başlaması ve devam etmesinde desteğe ihtiyaçları vardır. Eğitim programları emzirmeyi tek başına etkileyen en önemli faktördür. Babalara sık karşılaşılan emzirme sorunlarını önleme ve çözme konusunda eğitim verilmesi 6 ay süreyle emzirme oranının artmasıyla ilişkilidir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here