Ana sayfa KADIN Hamile gebe kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir?

Hamile gebe kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir?

232
0
hamile-kalmak-icin-adetten-kac-gun-sonra-iliskiye-girilir

Günümüzde yumurtlamanın doğru zamanının tespiti oldukça önem taşımaktadır. Gebe kalmayı etkileyen önemli faktörler vardır. Evlat sahibi olmak isteyen bayanlar da bu konuyla ilgili mutlaka araştırmalarını yaparlar. Hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilir sorusunun cevabını bu başlık altından bulabilirsiniz.

Gebe kalmayı planlayan bayanların izleyeceği bazı yöntemler bulunmaktadır. Yumurtlamanın doğru zamanın tespiti bu anlamda çok önemlidir. Hamile (gebe) kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli sorusu gebe kalmak isteyen bayanlar tarafından sıklıkla araştırılan konulardan birisidir. Uzmanların yorumları ile bu süreçte takip edebileceğiniz yöntemleri aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Hamile (Gebe) Kalmak İçin Adetten Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilir?

Düzenli adet gören bayanlar adetlerin ilk günlerini bir kabul edecek olursak yaklaşık 14 -16. günler arasında yumurtlama fonksiyonlarını gerçekleştirmektedirler. Spermin bayan vücudunda kalma süresi yaklaşık 72 saat kadardır. Bunlar göz önüne alındığı zaman düzenli bir bayanın adetinin 12 ile 17. Günleri arasında ilişkilerinin olması gebe kalmak için yeterlidir.

Gebe kalmayı etkileyen tek faktör düzenli cinsel ilişki ya da uygun zamanda cinsel ilişki değildir. Pek çok faktör vardır ama gebe kalmayı planlayan bayanlar bu şekilde bir planlama yapabilirler.

Günümüzde yumurtlamanın doğru zamanının tespiti için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi idrarda yapılan tahliller. Aynı zamanda doktora giderek folikül gelişimin takibinin yapılması da seçilen yöntemlerden bir tanesidir. Ancak bunların hastanın cinsel hayatı üzerine oldukça olumsuz etkisi olduğu düşünülür. Bu nedenle hastaların ortalama olarak adetlerinin 12-17. Gün arası ilişkiye girmeleri yeterli görülür.

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gebe kalan bayanların mutlaka dikkat etmesi gereken altın değerinde kurallar vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  • Bu dönemde doktor kontrolünde düzenli egzersiz yapılmalı. Sık sık temiz hava da yürüyüşler ihmal edilmemelidir.
  • Gebelik sürecinde kiloya çok dikkat edilmeli.
  • Yorgunluk veren aktivitelerden uzak durulmalı.
  • Kısa yolculuklar tercih edilmeli. Koltuklarda arkaya yaslanarak seyahat edilmelidir.
  • Çok sıcak ya da soğuk suda duş alınmamalı. Bu dönem boyunca yüzmenin de bir sakıncası yoktur.
  • Rahat ve pratik elbiseler tercih edilmelidir.
  • Kanama ve erken doğum riski var ise cinsel ilişkiden uzak durulmalı.
  • Ağız ve diş bakımı önemlidir. Tedaviye muhtaç çürük dişleriniz var ise bunlar saptanmalı ve tedavi edilmelidir. Hamilelikte dişlere cerrahi müdahale yapılabilir. Cıvalı amalgam kullanılmaması önerilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here