Ana sayfa SAĞLIK Ağız sağlığı için doğru diş nasıl fırçalanır?

Ağız sağlığı için doğru diş nasıl fırçalanır?

169
0
dis-nasil-fircalanir

Ağız sağlığımız için dişlerin fırçalanması büyük önem taşımaktadır. Günümüzde diş fırçalamayı maalesef birçok kişi yanlış olarak uyguluyor. Fırçalarken belki doğru zannettiğiniz birçok hareket dişlerinize zarar veriyor. Diş etlerinizin zarar görmesi durumunda ise daha kötü operasyonlar geçirmek zorunda kalabilirsiniz. Peki ağız sağlığı ve beyaz dişler için diş nasıl fırçalanır?

Doğru diş fırçalaması, günde en az iki defa sabah kahvaltıdan sonra ve gece yatmadan önce, hekiminizin sizin ağzınıza uygun önereceği diş fırçası ile fırçalanmalıdır. İmkanlar doğrultusunda öğle yemeğinin ardından da diş fırçalanması önerilmektedir.

DOĞRU DİŞ NASIL FIRÇALANIR?

Öncelikle fırçanızı kuru kullanmanız gerekmektedir. Fırçayı kesinlikle su altında ıslatmıyoruz. Daha sonra nohut büyüklüğünde diş macununuzu uygulayacaksınız.

Diş ve diş etinin birleştiği yerlerde fırçanıza diş etine doğru 45 derece eğim veriniz. Yani tam dik olarak doksan derece tuttuğunuzda diş arası bölgesine ulaşamazsınız. Daha sonra dairesel hareketler ile her diş fırçası boyutunu 10 kez dairesel hareketle fırçalayarak aşağıya doğru süpürme hareketi yapınız.

En çok yemek artıklarının bulunduğu çiğnediğimiz yüzeyleri de yukarıdan aşağıya doğru ileri geri fırçalıyoruz. İç kısımda yine aynı şekilde fırçanızı diş etine doğru 45 derece eğim, dairesel hareketler ve yukarı doğru süpürme hareketi ile fırçalıyoruz.

En çok diş taşının ve lekelerin biriktiği alt dişlerin arka yüzeyinde fırçanızı dik tutun, diş etine fırçanın değdiğinden emin olup küçük dairesel hareketler ve yukarı süpürme hareketi. Üst dişleri de yine aynı şekilde fırçalıyoruz.

DİŞ İPİ KULLANIMI

Yapılan araştırmalara göre en iyi teknik ve macun ile ağzın yüzde 70’i temizlenebiliyor. Kalan yüzde 30’luk kısım birbirine kontak yapan iki dişin değdiği noktalardır. Bu nedenle diş arası fırçalar veya diş ipi kullanmalıyız. Her gece yatmadan önce aralıklı bölgelerde diş arası fırçalarını, daha dar bölgelerde ise diş ipi kullanımı önerilir.

DİŞ FIRÇASI KULLANIMI

Hassas ve kanama problemi olan diş etleri olanlar yumuşak başlı bir fırça kullanmaları gerekir. Sert diş fırçalarını protetik restorasyon yaptırmış kişiler ve protezlerin etrafında plak ve taş oluşan kişiler kullanabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here