Ana sayfa SAĞLIK B12 vitamini nelerde var? İbrahim Saraçoğlu B12 vitamini nelerde bulunur?

B12 vitamini nelerde var? İbrahim Saraçoğlu B12 vitamini nelerde bulunur?

307
0
b12-nelerde-bulunur-ibrahim-saracoglu

Sağlık bir yaşam için doğru beslenme oldukça önem arz etmektedir. Tek metal içeren vitamin olan B12 vitamini, insan vücuduna mutlaka yeteri miktarda girmesi gerekir. Özellikle anne, babalar çocuklarını bu vitamin ile beslemesi gerekir. Konu ile ilgili ‘B12 vitamini nelerde var’ sorusu da sık sık yanıtını arıyor.  Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, B12 eksikliği için kür tarifini ve B12 nelerde bulunur sorusunun cevabını katıldığı bir canlı yayında açıkladı. 

B12 VİTAMİNİ NELERDE VAR?

B12 sadece hayvansal kaynaklı ürünlerde bulunmaktadır.Bitkilerde kesinlikle bulunmaz. Bu konuda özellikle vejetaryen beslenme tipi ile beslenen kişilerin dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü onlarda B12 eksikliğine bağlı olarak bağışıklık sisteminin zayıflaması, sinirsel sistemin yeteri kadar görevini yapamayıp hafızayla ilgili problemlerin oluşması ve kansızlığın oluşması gibi durumlarla karşılaşılmaktadır. Peki, B12 vitamini nelerde bulunur? İbrahim Saraçoğlu ile B12 eksikliği için kür tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

B12 vitamini nelerde bulunur sorusunun yanıtı;

Et

Süt

Yumurta

Peynir

Balık

Yukarıdaki besinlere eğer günlük beslenmemizde yeteri kadar yer verirsek B12 ile ilgili bir sıkıntı çıkmayacaktır.

B12 EKSİKLİĞİ İÇİN KÜR TARİFİ

Malzemeler

1 adet küçük boy beyaz lahana

1-2 çorba kaşığı tuz

1 yemek kaşığı kimyon veya kimyon tohumu

B12 eksikliği için kürün hazırlanışı

Kür tarifine lahananızı keserek başlayınız. Lahananızı küçük parçalar haline kestikten sonra boş bir kaba koyunuz. Daha sonra üzerine tuzu döküp, elinizle yaklaşık 30 saniye yoğurun. Yoğurduktan sonra ise kavanozunuzun içerisine alın. Ardından iyice bastırınız. Kabarmaması için üzerine taş koyun.Kavanozu bir bez veya kâğıtla lastik kullanarak kapatınız. Mutfağınızda güneş ışığı görmeyen bir yerde 4-5 gün bekletiniz. 5. günden itibaren lahanaları tüketebilirsiniz.

B12 açığınızı bu şekilde kapatabilirsiniz. İhtiyacınız kadar bu tarifi yapabilirsiniz.

NOT: Lahanaların küflenmesi durumunda kaşıkla hafifçe alabilirsiniz.

DOĞAL D VİTAMİNİ YAPIMI

7-8 adet veya daha fazla kültür mantarını ince ince doğrayıp geniş ve düz bir kaba alarak güneş ışığında en az 20 dakika bekletiniz. Mantarları salata veya çorbalarınızda kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here