Ana sayfa SAĞLIK Baş ağrısına ne iyi gelir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan baş ağrısı için...

Baş ağrısına ne iyi gelir? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan baş ağrısı için kür tarifi

165
0
bas-agrisina-ne-iyi-gelir-ibahim-saracoglu
bas-agrisina-ne-iyi-gelir-ibahim-saracoglu

Baş ağrısı hemen herkeste görülen başlıca yaşadığımız rahatsızlıklardan bir tanesidir. Genellikle geçici olan bu durum nadir de olsa ortaya kötü sonuçlar çıkarabilmektedir. Bu rahatsızlık ile karşı karşıya kalanlar ‘baş ağrısına ne iyi gelir’ diye sık sık araştırır. Doktora gitmeden evde bir çözüm üretmek isteyenler için haberimizi derledik. Baş ağrısına ne iyi gelir sorusu ile ilgili İbrahim Saraçoğlu açıklamaları burada.

BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR? İBRAHİM SARAÇOĞLU

Soru: Hocam başımda karıncalanma ve uyuşma var. Arada çok şiddetli baş ağrısı çekiyorum ne yapmalıyım?
İbrahim Saraçoğlu, öncelikle Nörotik bir rahatsızlık olabileceği için önce doktora gidilmesi gerektiğini söylerek bu soruyu yanıtladı. Ardından ise mucizevi kür tariflerinden bir tanesini tavsiye etti.

Baş ağrısı için kür tarifi;

Bir bardak açık çayın içerisine 9-10 tane taze kuru karanfil atarak karıştırınız. Şeker ilave etmeden bunu içiniz.

BAŞ AĞRISI NEDİR?

Baş ağrısı günümüzde en sık görülen hastalıkların en başında gelir. Ağrı denilen oval elle tutulur, gözle görülür bir olay değildir. Tamamen sübjektif bir şikâyettir ve kişilerin kendisinin algılaması ile ilgili bir sorundur. Baş ağrısının çok çeşitli tipleri vardır. Bu tiplerin mutlaka teşhis edilmesi gerekir ki doğru bir tedavi yapılabilsin. Hangi tipte baş ağrısının tespit edilmesi amacıyla hastayla uzun üre konuşulması lazımdır. Birçok soru sormak ve bunlara da yanıt almak gerekir ki doğru tedavi yöntemi uygulanabilsin.

Toplumda görmüş olduğumuz baş ağrıları istatistiklere göre atmış yetmiş olarak stres ve gerginlik tipi baş ağrısıdır. Bu ağrının özelliği boyunda, ense kaslarında sertlikler ve kasılmalar olması, kafatasının arkasından başlayıp kulağın üzerinden göze doğru vuran tarzda olması, her zaman olması, bazen olması ve bazen de olmaması gibi özellikleri vardır. Orta yaş hanımlarda, ev hanımlarda, stresli yaşantısı olan insanlarda ve depresyonu olan insanlarda gördüğümüz baş ağrılarıdır. Bu tür ağrıların mutlaka nedene yönelik tedavi yapılması gerekir. İnsanların gerginlik ve streslerinin önlenmesi, antidepresan tedaviler verilmesi, ağrı kesici kullanılması, uyku düzeninin düzene sokulması, sigara ve alkol gibi alışkanlıkların önlenmesi, boyun ve omuz masajları gibi çeşitli tedavi yöntemli vardır.

MİGREN TİPİ BAŞ AĞRISI

Yüzde yirmi oranda gördüğümüz oranlar migren tipi baş ağrısıdır. Toplumda görülen ağrıların birçoğuna yanlışlıkla migren teşhisi konulmaktadır. Bu nedenle de anti migren tedavisi verilmektedir. Hâlbuki migren çok özel bir ağrı türüdür. Sebebi tam olarak belirlenmiş değildir. Buna yönelik çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu rahatsızlığın önemli özelliği yarım baş ağrısı olmasıdır. Migren ağrılarının bazılarında ağrı başlamadan önce kişinin hissettiği huzursuzluk, göze ışık çarpması, kollarda uyuşukluk gibi belirtiler olabilmektedir. Bazı hastalarda yarım baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma meydana gelebilmektedir. Çok yüksek oranda gürültü, stresli yaşam ve bazı yiyecekler migreni arttırabilmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here