Ana sayfa SAĞLIK Beden kütle indeksi hesaplama nasıl yapılır?

Beden kütle indeksi hesaplama nasıl yapılır?

124
0
beden-kitle-indeksi-hesaplama

Bireylerin boy uzunlukları ve vücut ağırlıkları ayakkabılar çıkarılarak hastanenin beslenme ve diyet polikliniğindeki dijital baskül ve sabit boy ölçer ile araştırmacı tarafından ölçülmüştür. Boy uzunluğu ölçülürken ayaklarının birleşik olmasına ve frankfort düzlemde (göz ve kulak kepçesi üstü aynı hizada) olmalarına dikkat edilmiştir.

Beden kütle indeksi hesaplama ile ilgili araştırmalar birçok kişi tarafından gün içerisinde araştırılmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler hemen haberimizi okuyarak beden kütle indeksi hesaplama işlemi yapabilirler.

Beden Kütle İndeksi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bu ölçümlerden yararlanarak Beden Kütle İndeksi (BKİ) hesaplanmış ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) sınıflamasına göre değerlendirilmiştir.

BKİ: [ Vücut ağırlığı (kg) / boy (m)2 ]

BKi’ne göre kadınların zayıflık ve şişmanlık durumları uluslararası standartlara göre değerlendirilmiştir. BKI 18.5 kg/m2‘nin altı “zayıf”, 18.5-24.9 kg/m2 “normal kilolu”, 25-29.9 kg/m2 “fazla kilolu”, 30-34.9 kg/m2 “1. Derece Şişman”, 35-39.9  kg/m2 “2. Derece Şişman”, 40 kg/m2 üzerinde “3. Derece morbid şişman” olarak değerlendirilmiştir

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here