Ana sayfa SAĞLIK Boğazdaki balgam nasıl sökülür? İşte balgam söktüren bitkiler

Boğazdaki balgam nasıl sökülür? İşte balgam söktüren bitkiler

258
0
bogazdaki-balgam-nasil-sokulur

Balgam her hastanın çıkarmak istemediği fakat oluştuğunda muhakkak çıkarılması gereken ancak fizyolojik olarak ta olmaması gereken bir olgudur. Balgam akciğer temizlenme mekanizmasının bozulduğu, siliyer aktivitenin çalışmadığı hastalıkların hepsinde ortaya çıkar. Boğazdaki balgamı sökmek için ise birçok yol mevcuttur. Peki boğazdaki balgam nasıl sökülür?

BOĞAZDAKİ BALGAM NASIL SÖKÜLÜR

Özellikle sigara içerenlerde kesinlikle balgam oluşur. Çünkü sigara normalde var olan bir temizlenme mekanizması siliyer aktiviteyi bloke eden bir etkendir. Geceleri uykunuzda normal fizyoloji ile atılan bu balgamlar atılamayacağı için hastalar tarafından özellikle sabah kalktıklarında atılacaktır.

Bunun dışında enfeksiyonlara bağlı oluşan balgam veya bronşite bağlı oluşan balgam bunlar hepsinde etkendir. Orada biriken akciğerinde temizlenmemesinden kaynaklanan senkresyonun atılamaması ve burada biriken senkresyonun enfeksiyon ve mikroplarla  temasa geçerek bir iltihap oluşturmasını balgam olarak değerlendiriyoruz.

İBRAHİM SARAÇOĞLU’NDAN AKCİĞERİ TEMİZLEYEN KÜR

6-7 tane keçiboynuzunu soğuk suyla yıkayınız. Bunları kırarak kaynayan yarım litre suyun içine atınız. 3-4 dakika kaynatıp, 20 dakika soğumaya bırakınız. 20 dakika sonra harnup parçalarını bir kaşıkla kabın içerisinden çıkarınız. Soğuduktan sonra cam bir kaba suyu alınız. Her gün taze hazırlanmalıdır.

BALGAM SÖKTÜRÜCÜ BİTKİLER NELERDİR?

  • İlk olarak zencefili deneyebilirsiniz. Zencefil toz ya da taze olarak kullanılabilir. Bir tatlı kaşığı kadar toz zencefil bir yemek kaşığı kadar bal ve üzerine birkaç damla da limon sıkınız. Yedikten sonra yarım saat kadar bir şey tüketmeyin. Boğazınızı ısıtacak, hem balgam söktürecek hem de rahatlatacaktır.
  • Boğazınızdaki balgamı sökmek için meyan kökü de kullanabilirsiniz. Bir su bardağına bir tatlı kaşığı meyan kökü, içine bir ya da iki tane de kuru incir parçalayarak içerisine ilave ediniz. Ondan sonra süzerek tüketebilirsiniz.
  • Bir bardak suya 4-5 tane karanfil, 1-2 çubukta tarçın katıp kaynatınız. Daha sonra süzerek tüketebilirsiniz. Bu yöntemde boğazınızdaki balgamı sökmek için size yardımcı olacaktır.

Yukarıda sizler için araştırıp derlediğimiz bitkiler ile tarifte olduğu gibi karışımları yapabilirsiniz. Boğazınızda oluşan balgamı sökmek mutlaka fayda sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here