Ana sayfa SAĞLIK Chia tohumu faydaları nelerdir – zayıflatır mı? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan chia...

Chia tohumu faydaları nelerdir – zayıflatır mı? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan chia tohumu açıklaması

145
0
chia-tohumu-ibrahim-saracoglu
chia-tohumu-ibrahim-saracoglu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, pek çok kişinin hastalığının geçmesine ve tedavi olmasına vesile oluyor. TRT Haber ekranlarında yayınlanan ‘Sağlıklı Yaşam’ programında tek tek birçok besinin faydalarını açıklayan İbraihm Saraçoğlu, chia tohumu faydaları hakkında da bilgiler verdi. Chia tohumu kalori sayısı, içerisinde bulunan vitaminler ve tüm faydalarını bu başlık altından öğrenebilirsiniz. Peki, chia tohumu faydaları nelerdir, chia tohumu zayıflatır mı? İşte ayrıntılar.

CHİA TOHUMU FAYDALARI

Bu minik siyah tohumlar lif bakımından oldukça zengin olduğu gibi protein, linolenic asit, fenolik asit ve çeşitli vitaminlerde içermektedir.

486 kalori (100 g) Besin Puanı: 85

CHİA TOHUMUNU KİMLER TÜKETEBİLİR?

Chia tohumu hakkında diğer uzman isimler tarafından yapılan açıklamalar ise şöyle;

Chia tohumu lifli bir içerik olduğu için ve kan şekerini dengelediği için başta diyabet hastaları çok rahat bir şekilde tüketebilirler. Yine diyabet gibi kan şekeri düzensizliği olan, insülin direnci olan kişiler diyetlerinde chia tohumuna yer verirlerse kan şekeri regülasyonları daha iyi sağlanır ve normal günlük hayatlarını daha rahat geçirebilirler.

Zayıflama diyetlerinde de kullanılabilir. 7 katı kadar bir su tutma kapasitesi olduğu için mide de bir hacim oluşturur ve tokluk sürecini geliştirir. Bu yüzden de zayıflama diyetlerinde kullanılabilir.

Chia tohumu aynı zamanda glütensiz bir üründür. Bu da çölyak hastalarının, glüteni sindirmede rahatsız çeken kişilerin rahatlıkla tüketebileceği anlamına gelir.

Özellikle Omega 3 kaynağı içerdiği için bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişiler chia tohumuna günlük beslenmelerinde yer verebilirler.

CHİA TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Chia tohumu yüksek miktarda lif içerdiği için öncelikli olarak mide de bir hacim oluşturur. Bu tohum kendinin 7 katı kadar su tutma kapasitesi vardır. 7 katı kadar su tuttuğu için öncelikle mide de bir hacim oluşturur ve tokluk hissinin gelişmesini sağlar. Bu anlamda zayıflama diyetlerine yardımcı olur. Aynı zamanda lifli olduğu kan şekerini düzgün bir şekilde regüle ettiği için için acıkmaların da önüne geçer. Ama tek başına chia tohumu tüketmek zayıflamak için bir etkendir diyemeyiz. Ama zayıflama diyetlerinin içerisinde yer alması bu süreci kolaylaştırır ve diyete dayanıklılığı arttırır. Aynı zamanda antioksidan özelliği olduğu için, diyet süresinde kişinin bağışıklık sisteminin kuvvetli olmasını ve kişinin diyete dayanabilme kapasitesini de arttırır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here