Ana sayfa SAĞLIK D vitamini eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar hangisidir?

D vitamini eksikliği tedavisinde kullanılan ilaçlar hangisidir?

68
0
d-vitamini-eksikligi-tedavisinde-kullanilan-ilaclar
d-vitamini-eksikligi-tedavisinde-kullanilan-ilaclar

Sağlıklı bir kişinin her gün tüketmesi gereken bir miktar vardır. Yaş ilerledikçe bu miktar biraz daha fazlalaşır. Vücut bu miktarı alamazsa D vitamini eksikliği problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Öte yandan D vitamini eksikliği tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar vardır. Bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolü altında tüketilmesi gerekir. Peki D vitamini eksikliği tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

D VİTAMİNİ HANGİ BESİNLERDE BULUNUR?

Sağlıklı bir kişinin günlük D vitamini ihtiyacı 400 ya da 800 ünitedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı ise ortalama mm gramdır. Yaş arttıkça kalsiyum ve D vitamini ihtiyacı biraz daha artar. Bu nedenle 50 yaşın üzerinde gıdalara ek olarak takviye yapılması gerekmektedir. Normalde beslenmesine dikkat eden, her besin maddesini tüketebilen kişiler gereken miktarda D vitaminin bu şekilde karşılayabilirler.

D vitamini yağda eriyen bir vitamin olduğu için diyet amaçlı tamamen yağsız beslenen kişilerde eksiklik çok sık ortaya çıkar. Bu nedenle beslenmede yağı tamamen ortadan kaldırmamalıyız. Özellikle tereyağı, sıvı yağlar aşırıya kaçmayacak şekilde tüketilmelidir. Yine süt, yumurta sarısı, yağlı balıklar ve en önemlisi somon ile ton balığıdır. D vitamini açısından oldukça zengindir. Sebzelerden yeşil yapraklıların ve özellikle maydanoz ile ısırgan otunun bol bol tüketilmesi önerilir. Gıdalarla alımın yeterli olmadığı, ihtiyacın arttığı hallerde ilaç olarak takviye edilmelidir.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ TEDAVİSİNDE KULLANILAN İLAÇLAR

Ülkemizde D vitamini ya tek başına ya da kalsiyum eklenmiş şekilde tablet, efervesan tablet, şurup, çiğneme tableti, damla ve ampul şeklinde bulunmaktadır. Doktorunuzun önerdiği doz ve sürelerle kullanabilirsiniz.

Eğer D vitamini emilimini azaltan kronik bir bağırsak hastalığınız varsa veya yağdan fakir besleniyorsanız o zaman ağız yoluyla verdikleri yeterince emilmeyeceği için D vitaminini ampul şeklinde kullanmak gerekir.

D vitamini almak çoğu zaman tek başında yeterli olmaz. Bunun için güneş ışığına ihtiyacımız vardır. Haftada iki ç kez en az yirmi dakika yüz, kollar ve sırtın güneşe maruz kalması gerekir. Koyu tenli kişilerin biraz daha fazla güneşte kalması önerilir. Güneş koruyucular engelleyici olduğu için koruma kullanmaksızın sabah veya akşam üstü saatlerinde güneşe çıkılabilir.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here