Ana sayfa SAĞLIK Dolgu sızlaması nasıl geçer? Dolgu sızlamasına ne iyi gelir?

Dolgu sızlaması nasıl geçer? Dolgu sızlamasına ne iyi gelir?

141
0

Dolgulu dişlerde yaşanan sızlamalar hiç karşılaşmak istemediğimiz problemlerden bir tanesidir. Sıcak, soğuk yiyecekler ve içecekler yediğimizde şiddetli olarak canımızı yakabilmektedir. Böyle durumlarda dolgu ağrısına ne iyi gelir diye hemen düşünebiliriz. Kimileri bir an önce bu problemden kurtulmak için uzman hekime başvururken kimisi de ‘dolgu sızlaması nasıl geçer’ sorusunun yanıtına cevap arayarak sızlamadan kurtulmak ister.

Diş ağrıları birçok kişinin çoğu kez korkulu rüyası haline gelmiştir. Bu ağrılar şiddetlendiğinde hayatımızda çok olumsuz etkiler yaratabilmektedir. Çürük dişlerinden kurtulan ve dolgu yaptıran kişiler bu kez sızlama sorunun ile karşılaşabiliyor. Sıcak, soğuk yiyecek ve içecekler dolguda yaşanan sıkıntılar nedeniyle sızlamalar oluşturabilir. Bunların başlıca nedeni dolgunun çatlaması veya hava almasıdır. Dolgu sızlamasına ne iyi gelir gibi araştırmalar da sıkça yapılmaktadır. Peki dolgu sızlaması nasıl geçer? Bu ağrıyı hafifletmek için yapılması gerekenleri aşağıda bulabilirsiniz.

Diş hassasiyeti sıcak, soğuk, şekerli ya da ekşi yiyecekler ve içecekler ağza alındığında dişlerde ani bir sızlama başlangıcı ile ortaya çıkan tepkimelerdir. Bu diş sızlaması keskin, ani ve derindir.

DOLGU SIZLAMASI NASIL GEÇER?

Diş hassasiyetlerinin oluşumunda diş fırçalamasının da etkisi tartışmasızdır. Hatalı diş fırçalama tekniği bu hassasiyete neden olan en önemli faktörlerden bir tanesidir. Hatalı diş fırçalama alışkanlığından veya kullanılan asitli yiyecek ve içeceklerden açığa çıkmış olan kök yüzeyleri izole edilebilir floritli verniklerle iyileştirilebilir. Dişin eksilen tabakaları yerine dolgu yapılarak bir izolasyon sağlanır ve buna bağlı olarak hasta hızla rahatlama sağlar.

Dolgu uygulamasında en sık karşılaşılan yan etki morluktur. Morluk, yaklaşık bir hafta içerisinde herhangi bir iz bırakmadan ortadan kalkmaktadır. Bir diğer yan etkide dolgu yapılan bölgede ödem ya da hassasiyet oluşması durumudur. Bu da ödem giderici, lokal olarak uygulanılan kremler ile giderilebilmektedir. Ön önemli dikkat edilmesi gereken yan etki dolgu eğer herhangi bir atardamarın içerisine enjekte edilirse o bölgedeki dolaşımı bloke eder. Kanlanması bozulan deride de bir takım yaralar meydana gelebilmektedir. Bu yaralar geçerken yerlerinde kalıcı izlere yol açabilirler. Bu nedenle işlemin dermatoloji uzmanı veya plastik cerrahi uzmanı tarafından uygulanması gerekmektedir.

DOLGU SIZLAMASINA NE İYİ GELİR?

Dolgulu diş ilk zamanlarda bir problem yaratmasa da ilerleyen aylar ya da senelerde kırılma ya da hava alma yaşadığı zaman hiç istemeyeceğiniz sızlamalar oluşturabilmektedir. Bu sorunun nedeni dolgunun yapıldığı bölgedeki sinirlerin tamamının alınmaması olabilir.

  • 1 – 2 adet ezmiş olduğunuz sarımsağı dişinizin etrafına sürünüz. Bu şekilde sızlama hafifleyebilir.
  • Ada çayı ile bu sorunu hafifletmek için gargara yapabilirsiniz.
  • 10 adet karanfili eziniz. Daha sonra sıcak suya koyarak demleyin. Soğuduktan sonra gargara yapın.
  • Tuz, su veya üzüm sirkesi ile gargara yapın.

NOT: Yukarıda belirtilen yöntemleri sızılarınıza bir fayda sağlamıyorsa uzman bir hekime görünmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here