Ana sayfa SAĞLIK Domatesin insan sağlığına faydaları nelerdir?

Domatesin insan sağlığına faydaları nelerdir?

56
0
domatesin-sagliga-faydalari-nelerdir
domatesin-sagliga-faydalari-nelerdir

Dolaplarımızda eksik etmediğimiz başlıca sebzelerden bir tanesidir. Potasyum ve fosfat bakımından çok zengin olan domatesin faydaları arasında sayabileceğimiz daha birçok özellik bulunmaktadır. Sade olarak tüketilmenin yanı sıra salça yapımında da kullanılır.

Domates, dünyada en çok üretilen, tüketilen ve ticarete konu olan tarım ürünlerindendir. İnsan beslenmesinde vazgeçilmez ürünlerden olması, gıda sanayinde pek çok farklı şekilde işlenebilmesi (dondurulmuş, kurutulmuş, konserve, salça, ketçap, turşu gibi) ve çok çeşitli kullanım alanlarına sahip olması nedeniyle önemli sebzelerin başında gelmektedir. Domates dünyada birçok ülkede yetiştirilmekle birlikte, Türkiye uygun iklim ve toprak koşulları nedeniyle domates üretiminde lider ülkelerden biridir. Hatta ülkemiz üretim ve ekonomik yönden domates yetiştiriciliği açısından ilk sıralarda yer almaktadır. Dünya domates üretiminde Çin 2009 yılında yaklaşık 45 milyon ton üretim ile lider durumdadır. Çin’i 14 milyon ton üretim ile Amerika, 11 milyon ton ile Hindistan ve 10.7 milyon ton üretim ile Türkiye takip etmektedir. Türkiye’ de domates yetiştiriciliği başta Akdeniz Bölgesi olmak üzere, Ege ve Marmara bölgelerinde yaygın olarak yapılmaktadır.

DOMATESİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Solanaceae familyasından olan domatesin kurumadde oranı %5 ile %7,5 arasında değişmektedir. Yapısında indirgen şeker miktarı oldukça fazladır, sakaroz ise tam tersine ihmal edilecek kadar az bulunmaktadır. Pektin, arabino galaktan, ksilan, arabinoksilan ve selüloz domateste bulunan önemli polisakkaritlerdendir. Sitrik ve malik asit ise dominant organik asitlerdendir. Mineraller açısından potasyum ve fosfat yönünden zengin olan domates önemli bir likopen kaynağıdır.

Likopen yüksek antioksidan aktiviteye sahip bir biyomoleküldür ve kanser riskini azalttığı öne sürülmektedir. Domates içermiş olduğu likopen, α karoten, karoten, lutein, flavanoidler ve C vitamini gibi fitokimyasallar sayesinde güçlü bir antioksidan olarak görülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here