Ana sayfa SAĞLIK Dut pekmezinin sağlığa faydaları nelerdir?

Dut pekmezinin sağlığa faydaları nelerdir?

64
0
dut-pekmezi-faydalari

Dut pekmezi, dut meyvelerinin çeşitli işlemlerden geçirilmesiyle elde edilen kahvaltılık bir üründür. Dut pekmezinin sağlığa birçok faydası bulunmaktadır. Dutgiller (Moraceae) familyasından Morus cinsini oluşturan dutun vatanı Çin olmakla birlikte başta Doğu Anadolu ve İç Anadolu olmak üzere ülkemizin çeşitli bölgelerinde önemli düzeyde dut yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ülkemizde her yıl hasat edilen yaklaşık 80 000 ton dutun 7246 tonu Erzincan, 5140 tonu Ankara, 4329 tonu Malatya ve 3950 tonu Elazığ’da hasat edilmektedir. Hasat edilen dutların büyük kısmı geleneksel ve endüstriyel olarak kuru dut ve pekmez üretimine işlenirken kara ve kırmızı dutların bir kısmı reçele işlenmektedir.

DUT PEKMEZİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELERDİR?

Dut meyvelerinin suda çözünür kurumadde içerikleri genellikle %16.8-21.6 arasında değişmektedir. Kurumaddenin yaklaşık %80-90’lık kısmı şekerden oluşmaktadır. Bu meyveler, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, kükürt demir ve toplam fenolik madde bakımından da zengin meyveler arasında yer almaktadır.

Dut pekmezi, üretimi esnasında yüksek sıcaklık ve uzun süre kaynatmada Maillard reaksiyonu sonucu oluşan Hidroksimetilfurfural (HMF)’ın daha düşük düzeyde olmasından dolayı, üzümden üretilen pekmezlere göre avantaj sağlamaktadır.

KALSİYUM VE FOSFOR AÇISINDAN ZENGİNDİR

Pekmez özellikle günlük demir, potasyum ve magnezyum ihtiyaçlarının karşılanması bakımından önemli bir kaynaktır. Pekmez mineral maddeler bakımından zengin ve emilim oranlarının yüksek olması nedeniyle hamile ve emziklilerin, tüberkülozlu hastaların ve iyileşme sürecindeki hastaların beslenmesinde önemli yere sahiptir. Pekmez, kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoza bağlı kemik kırıklarının oluşmasının önlenebilmesi bakımından, günlük belli oranda alınması gereken kalsiyum ve fosfor açısından zengin bir kaynaktır.

Bebeklerin beslenmesin de anne sütünden sonra yerine kullanılacak gıdaların seçiminde bu gıdaların karbonhidrat içerikleri göz önünde bulundurulmaktadır.

Bebeklerin karbonhidratları kullanabilmesi için, şekerlerin monosakkaritlere kadar parçalaması gerekmektedir. Pekmezin yapısında %80 oranında bulunan karbonhidratın tümünün monosakkaritten oluşması bebeklerin beslenmesi açısından oldukça önemlidir .

Sakarozunun glükoz ve fruktoza parçalanabilmesi için organizmada sükroz enzimi bulunmalıdır. Bu enzimin bebeklerde oluşabilmesi için belli bir sürenin geçmesi gerekmektedir. Sakarozu parçalayacak enzimlere sahip olmadıklarından, bu dönemde bebeklere bu şeker verilemez. Pekmez de ise yapısında yer alan şekerlerin %95’ten fazlası glükoz ve fruktoz halinde bulunduğu için bu basit şekerlerin sindirim sisteminde parçalanmasına gerek yoktur ve kana geçmesi hücre içine basit difüzyon ile alınabilmekte ve böylece vücuda kısa bir sürede (yaklaşık 30 dakika) enerji kazandırmaktadır. Hızlı ve yüksek enerji değerinden dolayı sporcu ve çocuklar için beslenmesinde iyi bir enerji kaynağıdır.


BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here