Ana sayfa SAĞLIK Kabızlığa ne iyi gelir? İbrahim Saraçoğlu kabızlığa iyi gelen kür tarifi

Kabızlığa ne iyi gelir? İbrahim Saraçoğlu kabızlığa iyi gelen kür tarifi

108
0
kabizliga-ne-iyi-gelir-ibrahim-saracoglu
kabizliga-ne-iyi-gelir-ibrahim-saracoglu

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun yanıtı sık rastlanan bu problemle karşı karşıya kalan kişiler tarafından araştırılmaktadır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, kabızlığa iyi gelen kür tarifi açıkladı. Saraçoğlu’nun açıklamalarına göre bu rahatsızlığa en iyi gelen çözüm form çayı ve keçiboynuzu pekmezidir. Bunların yanı sıra kabızlığa karşı tüketilmesi gereken birçok besin vardır. Kabızlığa ne iyi gelir sorusu ile ilgili İbrahim Saraçoğlu’nun açıklamalarını haberimizde bulabilirsiniz.

Günümüz insanında en sık görülen şikâyetlerden bir tanesi de kabızlıktır. Kabızlığa ne iyi gelir sorusu ile ilgili ilk olarak lifli, posalı ve kepek içerikli gıdaları tüketirken bol su içirmelidir diyebiliriz. İbrahim Saraçoğlu’nun açıklamalarına göre bol su içmediğiniz takdirde lifli bir gıda kabızlığı daha da arttıracaktır. Örneğin; limon sıkacağında bir portakalı, greyfurtu ya da limonu sıktığınızda üzerinde bunu bekletirseniz oradaki liflerin cama nasıl sert bir şekilde yapıştığını göreceksiniz. Lifli gıdaların bağırsaklardaki suyu emmesi neticesinde problemler meydana geliyor. Bu nedenle mutlak suretle bol su içilmelidir. Lifli veya posalı gıdaları tükettiğinizde az su içiyorsanız kabızlığınız daha da şiddetli olacaktır.

KABIZLIĞA NE İYİ GELİR? İBRAHİM SARAÇOĞLU CEVAPLADI

  • Çocuklar 3-6 yaş arasında kabızlık şikâyeti çekiyorsa aynı zamanda yetişkinler içinde geçerlidir.
  • Soğuk pres keçiboynuzu pekmezi kullanılmalıdır.
  • Sabah, akşam aç karnına alınan keçiboynuzu pekmezi hem çocuklarda hem de yetişkinler için kabızlığa karşı ideal bir çözümdür.
  • Keçiboynuzu pekmezi yetişkinler için bir yemek kaşığı, çocuklar için ise bir tatlı kaşığı olmalıdır.
  • Zeytinyağlı pırasa pirinçsiz ve havuç olmadan günde iki defa bir kâse olarak tüketildiğinde bağırsakların peristaltik hareketleri düzene girmektedir.
  • Kabızlığın en kolay çözümü form çayı ve keçiboynuzu pekmezinin kullanılmasıdır.

İbrahim Saraçoğlu’ndan şiddetli kabızlığa karşı kür tarifi

Yaklaşık 1 su bardağı kaynayan suya 7-8 adet taze portakal yaprağını atıp 10 dakika kaynatınız. Kaynadıktan sonra ocaktan alıp ılımasını bekleyiniz.

Kahvaltıdan en erken 1 saat sonra içiniz. 4 gün boyunca günde 1 kez içiniz ve kürü sonlandırınız. İhtiyaca göre kürü tekrar edebilirsiniz.

NOT: Uzun süreli bir kabızlık şikâyetiniz var ise mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmeniz gerekmektedir.

KABIZLIĞA İYİ GELEN DİĞER BESİNLER

Kuru erik

Kayısı

Su

Mürdüm eriği

Kekik ve Zeytin

Zeytinyağı

Beyaz etler

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here