Ana sayfa SAĞLIK Tarhananın sağlığa faydaları ve beslenme değeri

Tarhananın sağlığa faydaları ve beslenme değeri

35
0
tarhananin-sagliga-faydalari
tarhananin-sagliga-faydalari

Tarhananın besin değeri oldukça zengindir. Bitki ve hayvan metabolizmasının en önemli yapıtaşı ve enerji kaynağı karbonhidratlar, yağ ve proteinlerdir. Vitaminler, vücuttaki tepkimeleri düzenleyen biyokatalistler olarak nitelendirilir. Gıdaların birleşiminde yer alan mineraller büyük ve karmaşık bir element grubunu kapsamaktadırlar. Bu maddeler vücuttaki pek çok yaşamsal faaliyetler için gerekli maddelerdir. Peki, tarhananın faydaları ve beslenme değeri nedir?

TARHANANIN FAYDALARI

Kalsiyum, kemik ve dişlerin gelişimini sağlayarak sağlığını korumakla görevlidir. Demirin vücut için en önemli işlevi, oksijen taşınması ile ilgilidir. Demir, hemoglobinin birleşiminde yer alır ve akciğerlerden hücrelere oksijen, hücrelerden akciğerlere karbondioksitin taşınmasında görev almaktadır. Sodyum, su ve asit-baz dengesini, osmotik basıncı, besin öğelerinin membrandan emilimini düzenler. Potasyum, sıvı ve elektrolit dengesini ve hücre bütünlüğünü korumada önemli rol oynamaktadır. Magnezyum, besin öğelerinin metabolize edildiği ve yeni ürünlerin oluşturulduğu pek çok enzimatik basamakta görev almaktadır. Bu mineral ayrıca kas ve sinir iletiminde de etkin rol oynamaktadır. Çinko, birçok enzimin çalışmasında, nükleik asit sentezinde, protein sindiriminde, protein sentezinde, karbonhidrat metabolizmasında, karanlığa adaptasyonda, kemik metabolizmasında, oksijen taşınmasında ve serbest radikal hasarına karşı korunmada birçok enzimin fonksiyonuna yardımcı olarak görev almaktadır. Bakır, fizyolojik işlevlerde, merkezi sinir sisteminde, deri, saç ve gözlerin pigmentasyonunda rol almaktadır. Manganez ise enzim tepkimelerinde magnezyum ile birlikte vücuttaki karbonhidrat metabolizmasında, B2 vitamini (Riboflavin) ise moleküller arası hidrojenin taşınmasında, B6 vitamininin aktive edilmesinde ve enerji metabolizmasında görev almaktadır.

Riboflavinin ışığa karşı çok duyarlı olması ve ışık temasında vitaminin özelliğini kaybetmesi nedeniyle, tarhananın güneşte kurutulması ile riboflavin kaybı artmaktadır. Etüvde 44°C sıcaklıkta kurutulan tarhanalarda riboflavin kaybı %22.39 iken, güneşte 40-50°C sıcaklıklar arasında kurutulan tarhanalarda bu oran %84.49 olarak bulunmuştur.

Tarhana, aminoasit çeşitliliği bakımından zengin bir gıda maddesidir. Aminoasitler proteinlerin yapı taşlarıdır. Bir kısmı vücut içinde sentezlenebilirken bir kısmının ise dışarıdan gıdalarla alınması gerekmektedir. İnsan vücudu 8 aminoasit dışında bütün aminoasitleri mevcut olanlardan sentezleme yeteneğindedir. Aminoasitlerin bir kısmı karaciğerde besinler aracılığı ile sağlanan diğer aminoasitlerden sentezlenmektedirler. Ancak bazılarının sentezlenmesi mümkün olmadığından gıdalardaki proteinlerde bulunma zorunluluğu vardır. İnsan vücudu tarafından sentez edilebilen aminoasitlere esansiyel olmayan, sentez edilemeyen ve dışarıdan gıdalarla alınması gereken aminoasitlere ise esansiyel aminoasitler denir. Bu aminoasitlerin biyolojik değeri yüksektir. Aminoasit kompozisyonu açısından da zengin olan tarhanada esansiyel aminoasitlerin büyük bir kısmı bulunur.

Tarhana yapımında kullanılan un esansiyel aminoasit bakımından zengin bir gıda maddesidir. Tarhanaya katılan yoğurt, unda eksik olan esansiyel aminoasitler bakımından tarhanayı zenginleştirmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here