Ana sayfa SAĞLIK Uçakta basınç nedeniyle kulak tıkanması nasıl geçer?

Uçakta basınç nedeniyle kulak tıkanması nasıl geçer?

167
0

Yaz sezonu ile beraber insanların tatil anlayışı içerisinde uçak yolculukları artmaya başlıyor. Uçak yolculuğu sırasında her ne kadar kabin içerisi basıncının ayarlanabildiği yeni uçak modelleri üretilmiş olsa da özellikle uçağın inişi sırasında kabin içerisindeki basınçta ciddi anlamda bir ayarsızlık söz konusu olabiliyor. Bizim orta kulak boşluğumuz maalesef bu inişler sırasındaki ani basınç değişikliklerini ayarlamakta ve basınç dengesini sağlamakta zorlanıyor. Bu klinik durum kendini kulakta ağrı, tıkanıklık, basınç hissi, işitme azlığı ya da işitme kaybı, baş dönmesi, kulak çınlaması, baş dönmesine eşlik eden kusma bazen kulakta kan gelmesi gibi ciddi durumlar ile kendini gösterebiliyor. Peki uçakta basınç nedeniyle kulak tıkanması nasıl geçer?

UÇAKTA KULAK TIKANMASI NASIL GEÇER?

Bu sebeple bu tip yolculuklardan sonra kulak tıkanıklığını önemsemek gerekiyor. Özellikle geçmeyen ısrarcı tıkanıklıklarında ve ağrılarında çok basit kendi kendine geçen tedavilerin yanında kulağa çizik atıp tüp takılması gerektiren ciddi tedavilerin gerektirdiği durumlar ile karşı karşıya olduğumuzu her zaman bilmemiz gerekiyor.

KULAK TIKANMASI NASIL OLUŞUR?

Orta kulak kapalı bir boşluk içerisinde bir hava boşluğu var. Zarın dışında da normal bildiğimiz dış ortamın atmosferi var. Uçak inişi geçtiği sırada kabin içerisindeki basınç değişikliğini ayarlayamayan orta kulak, ‘östaki kanalı’ dediğimiz bir kanal ile geniz bölgesinin burun bölgesinin arka tarafı ile bağlantılı. Normalde ‘östaki’ kanalı kapalı haldedir. Bizim yutkunmamız, esnememiz sırasında bu kanal otomatik olarak açılır. Böylece dış ortam ile orta kulak boşluğu arasındaki hava dengesini sağlar. Lakin eğer bir kişide sinizüt, geniz akıntısı, burun iltihabı, orta kulak iltihabı gibi bir durum söz konusuysa bu östaki kanalı dediğimiz kanal fonksiyonunu göremez ve o vakit orta kulaktaki basıncın değişikliği nedeniyle zar içeri doğru çökmeye başlar.

UÇAKTA KULAK TIKANMASINA NEDEN OLMAK İÇİN NE YAPMAK GEREKİR?

Özellikle bir enfeksiyonumuz söz konusuysa kesinlikle bu tip yolcuklardan önce muhakkak bir kulak burun boğaz uzmanına bu durumu danışmak gerekiyor. Sonrasında uçak yolculuğu sırasında özellikle inişlerde uyumamaya çalışmalıyız. Sık sık sakız çiğneme, bireyleri yiyip içme sırasında oluşabilecek emme, yutma refleksini arttırma. Yapabilirsek çocuğa emzik ya da biberon ile bir sıvı takviyesiyle yutma ve emme refleksini gerçekleştirip orta kulağın havalanmasını sağlamaya gayret göstermeliyiz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here