Ana sayfa SAĞLIK Zencefilin mucizevi faydaları ve özellikleri

Zencefilin mucizevi faydaları ve özellikleri

56
0
zencefilin-insan-sagligina-faydalari-nelerdir
zencefilin-insan-sagligina-faydalari-nelerdir

Mucizevi faydaları ve özellikleri olan bir bitki türüdür. Toprak altında yetişen zencefilin faydaları arasında birçok özellik yer almaktadır. Kalsiyum ve fosfor bakımından oldukça zengin olan zencefil, günümüzde özellikle soğuk algınlığı hastalığına karşı da kullanılmaktadır. Zencefilin sağlığa faydaları ve tüm özellikleri ayrıntılarda görebilirsiniz.

ZENCEFİLİN ÖZELLİKLERİ

Oldukça aromatik bir baharat olan zencefil toprak altında yetişen yumru köklü, Zingibeaceae familyasına ait çok yıllık otsu bir bitkidir. Yapraklarının uzunluğu yaklaşık olarak 1 metre civarındadır. 2000 yılı aşkın bir süredir yaş ve kurutulmuş haliyle baharat olarak kullanılmaktadır. Baharat olarak kullanımının yanı sıra, Çin’de sindirime yardımcı, mide bulantısını giderici, diş ve baş ağrısına karşı, kanamayı düzenleyici, romatizmayı azaltıcı, solunum düzenleyici, Hindistan’ da pıhtılaşmayı ve kollestorolü önleyici, mafsal iltihabını tedavi edici, Arap kültüründe ise afrodizyak şeklinde kullanılmaktadır.

ZENCEFİLİN FAYDALARI

Genellikle deniz seviyesinden yüksek kesimlerde, tropikal veya subtropikal bölgelerde yetiştirilmektedir. Hindistan zencefil yetiştiriciliğinde dünyada ilk sırayı almaktadır. Hindistan’ ı Çin, Endonezya, Nijerya, Filipinler ve Tayland takip etmektedir Ülkemizde çok yaygın olmamasına rağmen Asya, Çin, Hindistan ve Arabistan’ da çok tüketilmektedir.

Yüzde 9-12 nem içeriğine sahip olan taze zencefilin yaklaşık olarak %8 oranında kül, %60-70 karbonhidrat, %9-10 protein, %3-6 yağ, %2-3 uçucu yağ, %3-8 ham lif içermektedir. Ayrıca A vitamin, niasin gibi vitaminleri ve kalsiyum, fosfor, demir, çinko, bakır, manganez gibi mineralleri de yapısında bulundurmaktadır. Köklerinde bulundurduğu polifenolik maddelerden gingerol ve şoagol yüksek antioksidan etkiye sahiptir ve zencefilin iki temel bileşenini oluşturmaktadır.

Bir çalışmada, taze zencefilin içerdiği en önemli polifenolik maddelerden olan gingerolun 1 gram kurumaddede 21.15 mg gibi yüksek bir oranda olduğu saptanmıştır.

Zencefilin ağız ve burunda oluşturduğu tat ve koku iki farklı kimyasal gruptan gelir. Bunlardan uçucu yağlar; terpenoidlerle karışık olup zencefillin özel tat ve kokusunu veren maddelerdir. Ağzımızda sıcaklık hissi veren ve uçucu yağ olmayan acı maddeler ise gingerol ve zingerondur. Zencefilin antioksidan özelliklerinin araştırıldığı bir çalışmada C vitamini ve toplam karoteoid miktarı sırasıyla 9.33 ve 79 mg/ 100 g olarak bildirilmiştir. Toplam fenolik madde miktarını 780 mg GAE/100 g ve DPPH giderme aktivitesini 1 mg’ lık örnek için % 84.4 olarak rapor etmişlerdir ve zencefilin iyi bir antioksidan kaynağı olduğunu ileri sürerek medikal amaçlı bir antioksidan destek olarak kullanılabileceği sonucuna varmışlardır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here