Ana sayfa SPOR Dalga sörfü nasıl yapılır? Türkiye’de dalga sörfü yapılacak yerler ve malzemeleri

Dalga sörfü nasıl yapılır? Türkiye’de dalga sörfü yapılacak yerler ve malzemeleri

22
0
dalga-sorfu-yapilacak-yerler

Özellikle yaz mevsimlerinde tercih edilen ekstrem spor türü olan dalga sörfü, gerek ülkemizde gerekse dünya genelinde oldukça rağbet görmektedir. Önemli bir dikkat gerektiren dalga sörfü, yüksek adrenalin, zamanlama ve uyumun birleşiminden hareketle gerçekleşmektedir. Ülkemiz özelinde bu ekstrem spor türüne merak saran bireyler de, Türkiye’de dalga sörfü yapılacak yerler listesi başlığı altında uygun yerleri araştırmaktadır. Gelin hep beraber, dalga sörfü hakkında gerekli bilgilere yakından bakalım.

Ekstrem sporlar, insanoğlunun adrenalin isteği, keyif ve macera dürtüsüne paralel olarak ortaya çıkmış, bu doğrultuda da gelişimini sürdürmektedir. Çeşitli alt dalları olan ekstrem sporların en önemlilerinden birisi ise hiç şüphesiz dalga sörfüdür. Özellikle yaz aylarında keyifle icra edilen dalga sörfü, Türkiye ve dünya özelinde çeşitli ülkelerde en çok tercih edilen türlerden birisi olarak öne çıkmaktadır. Öyle ki, sörfle uğraşan binlerce profesyonel isim olduğu gibi; sırf meraktan ya da çeşitli sebeplerden dolayı bu türe ilgi duyan bireyler de bulunmaktadır.

DALGA SÖRFÜ NEDİR?

Kısa bir özetle dalga sörfü, dalgaların bulunduğu bir mevkide, bir sörf tahtasından yararlanılarak hareket etmeye yönelik spor türüdür. Amaç, dalgalar üzerinde mümkün olduğu kadar ayakta kalabilmek, etkileyici hareketler ile manevralar yapabilmektedir.

Bu eylemler sırasında ise, son derece dikkatli olmak, zamanlama, konsantrasyon ve adrenalin üçlüsünü dengeleyebilmek oldukça önem arz etmektedir.

DALGA SÖRFÜ NASIL YAPILIR?

Sörf yaparken öncelikle hangi ayağınızın ön ayak, hangisinin arka ayak olacağına karar vermelisiniz. Eğer daha önceden rüzgar sörfü, kaykay ya da patenle uğraştıysanız, orada ayağınızı konumlandırma durumunu burada da yapabilirsiniz. Sörf tahtası ayak konumlandırmanızı nasıl yapacağınıza dair fikriniz yok ise, bir arkadaşınızdan sizi yavaşça itmesini isteyin. Arkadaşınız sizi ittiğinde hangi ayağınız arkada kalırsa, sörf tahtasında da aynı şekilde konumlandırmanızı yapın.

Daha sonra, sörf tahtası ipini arka ayağınızın bileğinin dış kısmına doğru bağlayın. Sörf tahtasını yan bir şekilde kolunuzun altına alın ve denize doğru ilerleyin. Sörf tahtasını atıp üzerine çıkabileceğiniz uygun bir derinlik durumuna geldiğinizde, tahtanın üzerine göğüs üzeri duracak şekilde uzanın. Ne çok ileri ne de çok geri bir şekilde ağırlık merkezini ortalamaya çalışın. Ayaklarınızı mümkün olduğu kadar birleşik ve yukarı kaldırmadan kulaç atarak ilerleyin. Kulaç atımı sırasında vücudunuzu kesinlikle sağa sola oynatmayın, zira sörf tahtası da bu sırada sallanacaktır ve devrilme tehlikeniz bulunmaktadır.

 1. Dalgayı gördüğünüz anda, hemen kalkmaya çalışmayın.
 2. Kulaç atımınızı hızlandırın ve dalgayı arkanıza aldığınızdan emin olun.
 3. Kendinizden emin olduğunuz anda, göğsünüzü hafifçe yukarı kaldırın.
 4. Elleriniz, dizleriniz ve ayak parmaklarınızla kendinizi yukarı itin.
 5. Ön ayağınızı göğsünüze çekerken, belinizi içe doğru döndürün.
 6. Ayaklarınızı omuz hizasından biraz daha geniş açın. Yana basmadan tahtanın merkezinde olacak şekilde, ayaklar paralel,
 7. Dizler kırık ve yere yakın,
 8. Bel bükük; üst vücut eğimli, düz değil,
 9. Kollar açık, aşağı sarkık değil. Yukarıda ve dirsekten bükük olacak.
 10. Gitmek istediğiniz yöne bakın, tahtanız sizi takip edecektir.

DALGA SÖRFÜ MALZEMELERİ NELERDİR?

Dalga sörfü malzemeleri, özellikle bu spora ilk kez başlayacak olan bireylerin merak ettikleri konu başlıklarından birisidir. Doğru ekipman seçimi, bu sporun sağlıklı ve düzgün bir biçimde uygulanabilmesi için hayati öneme sahiptir. Dalga sörfü ekipmanları ise şu şekildedir;

 • Sörf tahtası(board)
 • Ayak ipi
 • Sörf kıyafeti
 • Su sporlarında kullanılan polarize camlı gözlükler

Sörf tahtası, başlangıç, orta ve ileri seviye olmak üzere farklı şekillerde olabilmektedir. Yeni başlayanlar için uzun, büyük sörf tahtası(board) en ideal olanıdır. Zira, büyük boardlar üzerinde dengenin sağlanması ve dalga üzerinde hareket etme yetisi daha kolay bir şekilde gerçekleşmektedir.

Sörf tahtalarında bulunan ayak ipi, oluşabilecek acil durumlar için son derece önemlidir. Ayak ipi, dalganın üzerinden düşülmesi durumunda sörf tahtasının sizden uzaklaşmamasını sağlayacaktır.

Dalış yapanların kullandıkları dalgıç kıyafetlerine benzeyen sörf kıyafeti, mutlak olarak gerekmese de tavsiye edilmektedir. Bu kıyafetler, sörf sırasında üşümenizi engeller.

Özellikle güneşe doğru yapılacak olan dalga sörfü sırasında, su sporlarında kullanılan polarize camlı gözlüklerden yararlanılmalıdır. Polarize güneş gözlükleri ile zararlı ışınlar kırılarak, daha rahat bir şekilde sörf yapmanıza olanak sağlanmış olur.

TÜRKİYE’DE DALGA SÖRFÜ YAPILACAK YERLER

Türkiye’de en çok tercih edilen dalga sörfü yerleri ise şu şekilde;

 • Akdeniz kıyıları – Özellikle Anamur ve doğusu
 • Side ve Alanya
 • Karadeniz kıyıları
 • Alaçatı

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here