Ana sayfa TEKNOLOJİ Dinamometre nasıl yapılır? Adım adım dinamometre yapımı

Dinamometre nasıl yapılır? Adım adım dinamometre yapımı

49
0
dinamometre-nasil-yapilir

Özellikle öğrenciler tarafından araştırılan ‘dinamometre nasıl yapılır’ sorusunun yanıtı için doğru yerdesiniz. 5. 6. ve 7. sınıf performans ödevi olarak verilen bu işlemi yapmak aslında oldukça basittir. Kartondan, pipetle ya da yaylı dinamometre yapmanız mümkündür. Bu başlık altından pense ve enjektör kullanarak kolaylıkla yapabileceğiniz çengelli dinamometre yapımı anlatımını sizler için derledik.

Dinamometre yapımı için malzemeler;

Pense

Enjektör

Ataç

Lastik

1 süpürge teli (yumuşak olmamalıdır)

DİNAMOMETRE NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle enjektörün ucunda bulunan siyah lastiği çıkartın.
  • Daha sonra lastiği enjektörün uç kısmına sıkıca bağlayınız.
  • Bağladıktan sonra lastiğin artan kısmını makas ile kesiniz.
  • Bu işlemi de tamamladıktan sonra ip yardımı ile enjektörün lastiğini enjektörün ucundan geçiriniz.
  • Geçirdikten sonra lastiğin orta kısmına bağlayınız ve ipi çekerek enjektörü plastik kısmına doğru geçiriniz.
  • Dinamometrenizin üst kısmına atacı çengel oluşturacak şekilde girdirin.
  • Dinamometreniz hazır durumdadır. Bir tane kulplu bardak kullanarak deneme yapabilirsiniz.
  • Çengeli bardağın kulpuna takınız ve dinamometrenin işe yarayıp yaramadığını görebilirsiniz.

DİNAMOMETRE NEDİR?

Dinamometre, fiziksel güçleri ölçmek için kullanılan araçlara verilen isimdir.

Sürekli gelişen toplumda insanın üzerindeki yükün robotlara aktarılması ve hemen hemen bütün alanlarda bilgisayarlardan yararlanılması üretim kalitesini çok hızlı arttırmıştır. Buna paralel olarak çok karmaşık ve hassasiyet derecesi yüksek olan parçalara ihtiyaç artmıştır.

Özellikle talaşlı üretim alanında kullanılan tezgahlar, tasarımdan üretime bir parçayı çok kaliteli ve hızlı bir şekilde üretebilmektedir. Her türlü imalatta masrafların azalması, kullanılan takımların uzun süre dayanması ve imalatı yapılan parçaların istenilen kalite ve toleranslarda olması istenmektedir. Bu amaçla tezgahlara, kesici takımlara ve yüzey kalitesine etki eden faktörlerin araştırılması ve çözüm yollarının belirlenmesi gerekmektedir. Bilgisayar kontrollü tezgahlarla üretim hızı artarken, kesici takımlardan beklenen verimde artmıştır.

Takım tezgahlarında kesici takım üzerine etkiyen kuvvetlerin ölçümü için bir çok araştırma yapılmış ve düzenekler tasarlanarak denemeler yapılmıştır. Alınan sonuçlar değerlendirilmiş ve kesici takım ömrünü arttırmak için çözüm yolları aranmıştır. Bunlardan en önemlilerinden birisi de farklı kesici takım malzemelerinin geliştirilmesidir. Her malzeme için kesici takımlar üretilmiş ve bu takımlardan mümkün olduğunca uzun süre yararlanılmak istenmiştir.

Bu tez çalışmasında, tornalama işleminde kesici takıma etki eden kesme kuvvetlerinin ölçülmesi için bir dinamometre tasarlanmış ve imalatı yapılmıştır. Kuvvet ölçümleri yük hücreleri kullanılarak yapılmıştır. Sistemin bilgisayar ile bağlantısı yapılmış ve ölçülen kesme kuvvetlerindeki değişimler hazırlanan bir yazılım ile sürekli olarak takip edilmiştir. Elde edilen veriler ayrı dosyalar içinde kayıt altına alınmıştır. AISI 304 paslanmaz çelik malzemeler üzerinde yapılan deneyler sonucunda kesme

kuvvetleri ölçülmüş, kesici takım aşınması incelenmiş ve işlem parametrelerinin kesme kuvvetlerine olan etkisi değerlendirilmiştir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here