Ana sayfa YAŞAM Ağlayarak Edilen Dua Kabul Olur Mu? Ağlayarak Edilen Dua Gerçekleşir Mi?

Ağlayarak Edilen Dua Kabul Olur Mu? Ağlayarak Edilen Dua Gerçekleşir Mi?

24
0

Dua etmek, ibadetlerimizin özünü oluşturur, kul ile Allah arasındaki bağı kuvvetlendirir. Samimi bir şekilde, tüm maddi duygulardan arınarak manevi olarak isteklerin Yüce Allah’a iletilmesidir. Ağlayarak edilen dua kabul olur mu sorusu da bu konuyla ilgili en çok merak edilenlerin başında yer almaktadır. Zira, dua ederken ağlamak sıklıkla görülen bir durumdur. Duaların kabul oluşunun ve olmayışının birçok hikmeti vardır. Peki, ağlayarak edilen dua kabul olur mu? Peygamber Efendimiz, ağlayarak edilen dua ile ilgili olarak şunları buyurmuştur…

DUA EDERKEN AĞLAMAK

Dua etmek, dinimizin gerekliliklerinden birisidir. İbadetlerimizin temelini oluşturduğu gibi, kulların Yüce Allah ile olan bağını da güçlendirir. Maddi duygulardan arınarak tüm maneviyatımızla Yüce Allah’a ulaşmamızı kolaylaştırır. Duaların kabul oluşunun ve olmayışının ise birçok hikmeti vardır. Bunu bizler bilemeyiz; ancak bir kul, gerçekten hayırlı bir şey istiyorsa ve bunun için de ağlayarak dua ediyorsa bu çok daha tesirli olacaktır. Peygamber Efendimiz de şunu buyurur:

Allah’tan korkarak ağlayan kimse, sağılmış süt memeye geri dönmedikçe cehenneme girmez. Cihad tozu ile cehennem tozu ( yani dumanı) nefes alan bir burunda asla bir araya gelmez.

Buharî, Ezan, 36; Müslim, Zekat, 92

AĞLAYARAK EDİLEN DUA KABUL OLUR MU?

Ağlayarak edilen dua kabul olur mu sorusuna yanıt ararken şunu sorgulamayı unutmamalıyız. Daha önce hiç günahlarımızdan arınmak için Yüce Allah’tan bağışlamasını diledik mi? Zira, daha önce hiç böyle bir şey yapmadıysanız ve nefsinizle hareket ediyorsanız bu hoş bir durum değildir. Yüce Mevla, kullarını çok sevmekle beraber onların samimiyetini ve tüm maddi duygulardan arınarak dua etmesini ister.

AĞLAYARAK EDİLEN DUA GERÇEKLEŞİR Mİ?

Yüce Rabbimiz, bizim için en hayırlısını bilir. Bu konuda, Allah’a sarsılmaz bir güven ile bağlı kalmalıyız. Ağlayarak edilen dua gerçekleşir mi sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir; ancak biz kullar olarak, samimiyetle dualarımızı, ibadetlerimizi gerçekleştirmeye devam etmeliyiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here