Ana sayfa YAŞAM Alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar, kaç TL? (2019)

Alkollü araç kullanmanın cezası ne kadar, kaç TL? (2019)

35
0
alkollu-arac-kullanmanin-cezasi-ne-kadar-2019

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama ile 2019 yılında uygulanacak trafik cezaları rakamları belli oldu. Trafik kurallarını ihlal eden, kendinin ve başkalarının canını hiçe sayan kişiler bedelini ağır ödeyecekler. Açıklamanın ardından alkollü araç kullanmanın cezası en çok merak edilen konu oldu. Alkol tüketip trafiğe çıkan kişiye verilecek ceza yine cep yakacak. Peki, 2019 alkollü araç, araba kullanma cezası ne kadar, kaç TL?

2019 ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMANIN CEZASI NE KADAR?

Yeni yılın gelmesi ile birlikte trafik cezalarında yapılacak değişiklikler de merak konusu olmuştu. Emniyet Genel Müdürlüğü, 2019 yılında uygulanacak trafik cezalarına ilişkin açıklamayı yaptı. Trafik kurallarını hiçe sayan kişileri ağır cezalar bekliyor. Alkollü araç kullanma cezası da bunlardan bir tanesi. Alkollü araç kullanarak hem kendi canını hem de başkalarının hayatını tehlikeye atan kişileri büyük bir ceza bekliyor. Açıklanan listeye göre 2019 alkollü araç kullanma cezasında bir değişiklik yapılmadı. Geçen yıl olduğu gibi aşağıda gördüğünüz rakamlar uygulanacaktır.

Alkollü araç kullanmanın cezası şöyle;

0,20 promilden yüksek alkollü araba kullanan sürücüler eğer bu ihlali ilk kez gerçekleştiriyorsa 1002 TL cezaya çarptırılır. İhlal ikinci kez yapıldığında ceza bu kez 1256 TL olur. 3 ve daha fazla alkollü halde kontrole takıldı iseler 2018 TL para cezası ödemek zorunda kalırlar.

İhlal sonrası verilen cezaları 15 gün içerisinde, %25 indirim ile 1002 TL’yi 751,5 TL, 1256 TL’yi 942 TL, 2018 TL’yi 1513,5 TL olarak ödenebilir.

Öte yandan alkollü sürücünün ehliyetine 20 ceza puanı işlenmektedir. 5 yıllık bir zaman dilimi içerisinde ilk kez alkollü araç kullanma cezasına çarptırılan kişiler 6 ay, 5 yıl içerisinde ikinci ke bu ihlali gerçekleştiren kişiler 2 yıl, 3 ve daha fazla alkollü araç kullanırken yakalanan kişiler de 5’er yıl trafik zabıtası tarafından ehliyetlerine el konulmaktadır.

NOT: Bilindiği gibi ülkemizde ve dünya genelinde yaşanan trafik kazalarından birçoğu alkollü araç kullanımı sırasında meydana gelmektedir. Bu kazalar neticesinde ağır yaralanmalar ve can kayıpları olmuştur. Alkollü araç kullanmayarak hem trafik kurallarına uyunuz, başkalarının ve kendi canınızı tehlikeye atmayınız. Yukarıda bulunan cezalar da Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bu ihlali en az orana indirmek için uygulanmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here