Ana sayfa YAŞAM Emniyet şeridinden geçmenin cezası ne kadar? (2019)

Emniyet şeridinden geçmenin cezası ne kadar? (2019)

57
0
emniyet-seridinden-gecmenin-cezasi-ne-kadar-kac-tl-2019

Günümüzde en çok karşılaştığımız trafik ihlallerinden bir tanesidir. Emniyet şeridinden geçmenin cezası, genellikle bu ihlali gerçekleştiren sürücüler tarafından merak edilmektedir. Bu ihlaller kameralar aracılığı ile de tespit edilmektedir. Tespit edilen kişi plakadan tespit edilerek adreslerine ceza gönderilir. Peki, 2019’da emniyet şeridinden geçmenin cezası ne kadar, kaç TL?

EMNİYET ŞERİDİNDEN GEÇMENİN CEZASI (2019) NE KADAR?

Elektronik Denetleme Sistemi (EDS), bu ihlali gerçekleştiren kişileri kolaylıkla tespit edip ev ya da e-posta adreslerine cezalar gönderilir.

En çok karşılaştığımız emniyet şeridi ihlallerinden birisidir ve cezası cep yakmaktadır. Günümüzde birçok sürücü bu ihlali alışkanlık haline getirmiştir. Trafikte uzun süre beklemek yerine fırsatçılık yapılarak emniyet şerit ihlali yapılmaktadır. Bu kurala uymayan ve ihlali gerçekleştiren sürücüler milyonlarca kişinin hakkını da gasp etmektedir. Sizlerin de bildiği gibi bu yüzden trafikte çoğu kez kavgalarda yaşanır. Oysaki bu şerit sadece acil durumlar için kullanılmaktadır.

Emniyet şeridinden geçmenin cezası şöyle;

Trafik kazası, acil yardım ve kurtarma gibi olağanüstü durumların dışında sürücülerin emniyet şeridini kullanmaları yasaktır. Bu ihlali gerçekleştiren sürücü kişiler 1002 TL cezaya çarptırılır. Bu ceza %25 indirim ile 751,50 TL ödenebilir.

EDS NEDİR?

Elektronik Denetleme Sistemi, trafik kazaları sonrası yaşanacak can, mal kayıplarını en aza indirmek için tasarlanan bir sistemdir. EDS, özel kameralar ile trafikte ihlal yapan kişileri tespit eder. Bu kişiler plaka tanıma sistemi sayesinde bulunur.

YAPILAN KURAL İHLALLERİ NASIL TESPİT EDİLİR?

Trafikte her gün kural ihlali yapan birçok sürücü bulunmaktadır. İstanbul’da 455 kamera ile kural ihlalleri yapan sürücüler tespit edilmektedir. Bu kameralardan 159’u kırmızı ışık, 97’si emniyet şeridi, 41’i ortalama hız, 21’i ters yön, 92’si park, 16’sı tramvay yolu, 9’u ofset tarama, 3’ü yaya geçidi, 6’sı dönüş yasağı ihlal tespiti yapan ve 11’i de mobil tespiti yapmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here