Ana sayfa YAŞAM Gıybetin günahı nedir? İslam dinine göre gıybet etmenin günahları

Gıybetin günahı nedir? İslam dinine göre gıybet etmenin günahları

119
0
gıybet

Gıybetin günahı dinimize göre büyüktür. Gıybet, insanların arkasından birbirlerinin söylemesini istemediği bir şeyi söylemektir. Hz. Muhammed ashabına: “Gıybet nedir bilir misiniz?” diye sorduğunda; Onlar: “Allah ve Resulü daha iyi bilir.” dediler. Bunun üzerine Hz. Muhammed: “(Müslüman) kardeşini, onun hoşlanmadığı bir vasıf ile anmandır.” buyurdu. Ya söylediğim şey gerçekten kardeşimde var ise ne buyurursunuz? denilmesi üzerine; “Söylediğin şey gerçekten onda var ise onun gıybetini yapmış olursun. Ama onda yok ise, ona iftira etmiş olursun…”demiştir. Peki gıybetin günahı nedir? Gıybet etmenin günahları şöyle;

GIYBETİN GÜNAHI NEDİR?

Gıybet, insanların arasını açan, onları birbirine düşüren, müslümanın vaktini boşa götüren bir davranıştır. “Allah’a ve ahiret gününe inanan, ya hayır söylesin ya da sussun.” buyuran Hz. Muhammed inanan kimsenin doğru ve güzel sözler konuşmayacaksa susmasını istemiştir. Ebu Musa şöyle dedi: ‘Ey Allah’ın Resulü! Hangi müslüman en üstündür?’ diye sordum. ‘Dilinden ve elinden müslümanların emniyette  olduğu  kimse.’  cevabını  verdi.” İnanan  bir  kimse  eğer  dili  yüzünden insanlara zarar veriyor, onların arasını açıyor, insanların birbirine karşı olan sevgisini azaltıyorsa, bu özellikten kurtulması ve uzaklaşması gerekmektedir.

GIYBET ETMENİN GÜNAHLARI

İnsanların  bu  davranıştan  uzak  durmaları  için  Allah  Kur’an’da gıybet  etmeyi bir kimsenin ölü kardeşinin etini yemesine benzetmiştir. Nasıl ki ölü kimse, etinin yendiğinden habersiz ise; gıybeti edilen kimse de bundan habersizdir. Bu benzetmeyle Allah insanların aklında öyle bir çağrışım yaptırmaktadır ki, gıybet etmek tiksinilecek bir durum olarak insanların zihinlerinde canlanmaktadır.

Hz. Muhammed (sav) inananların gelişigüzel konuşmamalarını şu sözüyle ifade eder. “Kul, iyice düşünüp taşınmadan bir söz söyleyiverir de bu yüzden cehennemin doğu ile batı arasından daha uzak bir yerine düşer gider.”  Demek ki inananlar sözlerine dikkat  etmeliler.  İnsanların  arkasından  konuşarak  kişi  hem kendine  hem diğer  insanlara  zarar  vermektedir.“Süfyan  İbni Abdullah  dedi  ki:  ‘Ey  Allah’ın Resûlü! Bana kesinlikle yapmam gereken bir iş söyle.’ dedim. Efendimiz: ‘Rabbim Allah’tır de, sonra dosdoğru ol!’ buyurdu. Ben: ‘Ey Allah’ın Resûlü! Hakkımda (zararını göreceğimden) en çok endişe ettiğin şey nedir?’ dedim. Efendimiz, o güzel dilini  eliyle  tuttu  ve  ‘İşte  budur!’  buyurdu.” Görüldüğü  gibi  hadislerin  temel vurgusu inananların birbirlerinin hoşuna gitmeyen konularda, gereksiz, fayda sağlamayan boş şeylerle ilgili konuşmamaları gerektiğidir. Bu tür konuşmalar insanlar arasındaki paylaşma isteğine ket vurmakta, insanları birbirinden uzaklaştırmakta ve inananları birbirine karşı güvensiz kılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here