Ana sayfa YAŞAM Kıskançlık ile ilgili hadisler (Kıskançlığın dinimizdeki yeri)

Kıskançlık ile ilgili hadisler (Kıskançlığın dinimizdeki yeri)

145
0
kiskanclik-gunah-mi

Kıskançlık, insanlarda bulunan sağlık, zenginlik, aile huzuru, ilim, makam, başkaları tarafından sevilme ve benzeri nimetlerden dolayı rahatsız olmak ve onlardan o nimetlerin gitmesini istemektir. Buna haset yani çekememezlik de denir. Bu duygu tıpkı diğer duygular gibi, insan ruhunda potansiyel olarak mevcuttur. Ancak bunun potansiyel olarak var olması, onun giderilemeyeceği anlamına gelmemektedir. Çünkü insandaki iyi ve kötü duygular, inanç, eğitim, aile, okul ve çevresel şartların etkisiyle azaltılabilir, yok edilebilir veya artırılabilir. Bu durum kişinin içinde yaşadığı şartlara bağlıdır. Kıskançlık ile ilgili hadisler ve kıskançlığın dinimizdeki yeri hakkında detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

KISKANÇLIĞIN DİNİMİZDEKİ YERİ

Durmadan kendini başkalarıyla mukayese etmekten doğan kıskançlık duygusu, insanı mutluluktan uzaklaştırır. Kişi başkalarının kendisi hakkında ne düşündüğü ile meşgul olur. Başkalarıyla uğraşmaktan kendine vakit ayırmayan birey huzursuz bir yaşama sahip olur. Kıskançlık bireyde öfke, nefret gibi olumsuz duyguların ortaya çıkmasına sebep olur.

KISKANÇLIK İLE İLGİLİ HADİSLER

Allah Kur’an’da, “Yoksa onlar, Allah’ın lütfundan verdiği şeyler için insanları kıskanıyorlar mı?” diyerek verilen nimetlerden dolayı insanların kıskançlığa kapılmamaları gerektiğini ifade eder. Çünkü, “Haset etmekten sakının. Zira, ateşin odunu (veya otları) yiyip bitirdiği gibi haset de iyilikleri yer bitirir.” diyen Hz. Muhammed, kıskanma duygusunun insanın yaptığı diğer iyi amelleri yok edeceği uyarısında bulunur. Bunun yanında, “Kıskançlık duyduğunda kıskancın şerrinden yükselen şafağın rabbine sığınırım.” ayeti bu özelliğe sahip olan bireylere karşı dikkatli olunması ve bundan da Allah’a sığınılması gerektiğini belirtmektedir.

Kur’an, insanlık tarihindeki ilk cinayetin kardeş kıskançlığından ortaya çıktığını bize bildirmektedir. Kabil kardeşi Habil’i kıskandığı için öldürmüş ve ilk cinayet bu şekilde işlenmiştir. Bu da gösteriyor ki, aileler kardeş kıskançlığı konusuna önem vermelidirler. Bir çocuk kardeşini ya anne-babasının sevgisinin ona karşı azalacağını ya da yeni doğan çocuğun onun her şeyine ortak olacağını düşündüğü için kıskanır. Bu duruma ailelerin dikkat etmesi gerekmektedir. Anne- baba bu duruma dikkat etmeli, kardeşler arasında ayrım yapmamalı ve çocukları ihmal etmemelidirler.

Kıskançlık, insanlar arası ilişkileri bozan, insanları birbirine düşman eden, hatta birbirine şiddet uygulamaya yönlendiren bir duygudur. Kıskanç insan için hayat ne kadar zor ise onunla yaşayan insanlar için hayat daha da zordur. Müslüman bireyler insanların sahip olduklarının Allah’ın nimeti olduğunu bilmeli, asıl nimetin cennete gitmek olduğu bilincine erişmeli ve bu konuda birbirlerine yardımcı olmalıdırlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here