Ana sayfa YAŞAM Rüya nasıl gerçekleşir ve oluşur?

Rüya nasıl gerçekleşir ve oluşur?

119
0
ruya-nasil-olusur

1920’lerde araştırmacılar, alfa ve beta olmak üzere iki çeşit beyin dalgası keş- fetmişlerdir. 1960’lara gelindiğinde yapılan araştırmalarda deneğin gözlerini kapamasıyla, beyin dalgalarının betadan alfaya değiştiği görülmüştür. Yine aynı araştırmalarda uykunun, A, B, C, D, E ve F olmak üzere altı düzey olduğu anlaşılmıştır. A en hafif uyku hali, F ise en derin uyku düzeyidir. Peki rüya nasıl oluşur ve gerçekleşir?

RÜYA NASIL OLUŞUR?

Bu uyku düzeylerine bağlı 2 çeşit uyku vardır: Bunlar, REM (Rapid Eye Movement-Hızlı Göz Hareketi) ve NREM (Non Rem-Hızlı Göz Hareketi Olmayan) olarak tanımlanır. NREM uykunun, gece içinde birkaç düzeyi vardır. İlki 90 dakika sürer. Bunu 10 dakikalık bir REM (hızlı göz hareketi) takip eder. Gece içinde NREM ve REM durumları birbirini takip eder. Başlangıçta NREM durumlar, uzundur. Uyku ilerledikçe, süreler kısalır. REM durumlar uzar. REM uyku, yüz kaşları  ve ellerindeki hareketlerden anlaşılır. Bu durumda eller, kollar, hareketsiz kalır. Kan basıncı ve kalp atışları artar. En önemlisi gözler, göz kapaklarının altında hareket eden bir şeyi takip eder gibi hızla sağa sola hareket eder. Araştırmalar, bu durumda uyandırılan birinin rüya gördüğünü tespit etmişlerdir.

REM durumunun toplam süresi, uykunun toplam süresinin % 20-25’i kadardır. Normal uyku süresinde yaklaşık beş-altı kez REM uyku, yani rüyalı uyku olur. En net rüyaların, uykunun 6. düzeyinde olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalarda ertesi gün hatırlansın veya hatırlanmasın herkesin, her gece muayyen devreler içerisinde rüya gördüğü anlaşılmış, rüyaları çoğaltmak veya azaltmak veya dışarıdan gelecek uyarımlarla rüyayı başlatmanın imkânsız olduğu sonucuna varılmıştır.

Yine yapılan araştırmalarda, organizma rüya görmekten alıkonulamamaktadır. Organizma, rüya dönemi dışında uyandırılırsa, davranış bozukluğu sergilememiştir. Rüya görme esnasında uyandırılan, rüya görmesi engellenen organizmalar ise, birçok davranış bozukluğu sergilemişlerdir.

Organizmanın her gece muayyen miktar rüya görmesinin zaruret olduğu, kesin bir şekilde anlaşılmıştır. Bu rüya görme olayı olmadığında gerek ruh sağlığı, gerekse beden sağlığı tehlikeye düşmektedir.

Görüldüğü üzere yapılan araştırmalarla rüya hakkında bazı bulgulara ulaşılsa da rüya, mahiyeti ve nasıl gerçekleştiği henüz aydınlatılamamış bir sır olarak varlığını devam ettirmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here