Ana sayfa YAŞAM Yalan söylemek ile ilgili hadisler (Yalan söylemenin günahı)

Yalan söylemek ile ilgili hadisler (Yalan söylemenin günahı)

134
0
yalan-soylemek

Yalan söylemek ile ilgili çeşitli hadisler verdir. Yalan söylemenin günahı büyüktür. Yalan, doğru olmayan bir durumu bir başkasına doğruymuş gibi söyleme eylemidir. Birey, kaygı ve endişe duyduğu bir durumdan kurtulmak için bu yola başvurur. Ancak yalan güveni sarsan, ortadan kaldıran temel sebeptir. Dolayısıyla güven duygusunun olmadığı bir yerde paylaşmanın ve yardımlaşmanın olması, yaygın hale gelmesi mümkün gözükmemektedir.

YALAN SÖYLEMEK İLE İLGİLİ HADİSLER

“Ey Müminler! Allah’a karşı gelmekten sakının, doğru söz söyleyin” ayeti ile yalan söylemenin Allah’a karşı gelmek olduğu ifade edilmiştir. Bir kimse yalan söylemeyi alışkanlık haline getirdiği zaman artık bu doğrultu da başka birçok günahta işleyecektir. Hz Muhammed bu konuda, “Şüphesiz ki sözde ve işte doğruluk hayra  ve  üstün  iyiliğe  yöneltir. İyilik  de  cennete  iletir.  Kişi  doğru  söyleye  söyleye Allah katında sıddık diye kaydedilir. Yalancılık yoldan çıkmaya sürükler. Bu da cehenneme götürür. Kişi yalancılığı meslek edinince Allah katında çok yalancı (facir) diye yazılır.” buyurmuştur. Demek ki inanan insanların yalanı sürekli hale getirmelerinin çok tehlikeli bir sonucu da beraberinde getireceği belirtilmektedir.

YALAN SÖYLEMENİN GÜNAHI

“Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona”, “Yalandan sakının. Yalanın ciddisi de şakası da iyi  değildir…   Kişi  ağzından  çıkan  her  kelimeden  sorumludur.  “İnsan  hiçbir  söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” ayeti, bize söylediklerimizin kayıt altına alındığını, insanları güldürmek, toplumda popüler olmak için, yalan söylemememiz gerektiğini ifade etmektedir.

“Abdullah b. Amir şöyle der. ‘Bir gün, Rasulallah, evimizde otururken, annem beni çağırdı ve: ‘Hele bir gel sana ne vereceğim!’ dedi Rasulallah anneme: ‘Çocuğa ne vermek istemişim?’ diye sordu ‘Ona bir hurma vermek istemiştim.’ deyince, Rasulallah: ‘Dikkat et! Eğer ona bir şey vermeyecek olursan üzerine bir yalan yazılacak!’ buyurdular. Çocuk eğitimine çok önem veren Hz. Muhammed çocukların yalana alışmamaları için bu konuda büyüklerin onlara olumsuz örnek teşkil etmemeleri gerektiğini belirtir. Çocuktur diye düşünüp onu bu şekilde kandırmak, çocuk için model davranış oluşturabilecektir.

“Ebû Bekir şöyle dedi. Resûlullah: ‘En büyük günahı size haber vereyim mi?’ buyurdu. Biz: ‘Evet, Ya Resûlullah’, dedik. Resûlullah ‘Allah’a şirk koşmak, ana babaya itaatsizlik etmek.’ buyurduktan sonra, yaslandığı yerden doğrulup oturdu ve ‘İyi  belleyin,  bir  de  yalan  söylemek,  yalancı  şahitlik  yapmaktır.’  buyurdu.  Bu  son cümleyi sürekli tekrarladı. Biz daha fazla üzülmesini arzu etmediğimiz için ‘keşke sussa’ diye temennide bulunduk.” Yalan sözden (yalan yere şahitlik yapmaktan) kesinlikle kaçının!” Allah ve Hz. Muhammed Müslümanları yalan sözden ve yalancı şahitlik yapmaktan men etmişlerdir. Çünkü başka bir ayette “Ki onlar yalan şahitlikte bulunmayanlar, boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir” buyurarak yalan söylememenin ve yalan şahitlikte bulunmamanın imanın bir özelliği olduğunu vurgulamıştır.

Doğru sözlü olmak insanların birbirleriyle ilişkilerinde en çok dikkat edilen hususlardandır. Kendisine yalan söyleyen bir kimseyi hangi akıl ve vicdan sahibi sahiplenir ve ona güvenir ki? Güvenin oluşmadığı bir ortamda da insanların birbirleriyle herhangi bir paylaşımda bulunmayacakları, gerek maddi gerek manevi olarak hiçbir paylaşıma girmeyeceklerini bilmemiz gerekir. Bunun için inanan insanların yalan sözden uzak durmaları ve birbirleri arasında güven oluşturarak paylaşımcı bir özelliğe sahip olmaları gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here