Ana sayfa YAŞAM Yeşil Renk Nasıl Elde Edilir? Yeşil Renk Nasıl Yapılır ve Oluşur?

Yeşil Renk Nasıl Elde Edilir? Yeşil Renk Nasıl Yapılır ve Oluşur?

16
0

Renk karışımları, özellikle sulu boya, pastel boya ve yağlı boya yapılırken önem arz etmektedir. İhtiyaç duyulan bir rengi elde edebilmek için doğru renk karışımlarını bilmek ve bunu kullanmak gerekir. Bu noktada, en çok araştırılan soruların başında yeşil renk nasıl elde edilir gelmektedir. Yeşil renk nasıl yapılır ve oluşur sorusunun doğru cevabını öğrenmek için en doğru yerdesiniz. Peki, yeşil renk nasıl elde edilir? Yeşil renk hangi renklerin karışımıdır? Hep beraber yakından bakalım…

YEŞİL RENK NASIL ELDE EDİLİR?

Boyama ve resim işlerinde en çok ihtiyaç duyulan renklerin başında yeşil rengi gelmektedir. Yeşil renk tonları ile beraber resimlere çok bambaşka havalar katılabilir. Hâl böyle olunca, yeşil renk hangi renklerden oluşur sorusu sıklıkla araştırılmaktadır. Bir resim ya da boyama yapacak olan kişiler, yeşil renk elde etme için hangi renk karışımlarından yararlanacağı hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Eğer siz de yeşil renk nasıl oluşur sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. Yeşil renk elde etme için iki farklı renk tonunu kullanmanız gerekmektedir.

YEŞİL RENK NASIL OLUŞUR?

Yeşil renk oluşumu için yararlanmanız gereken renkler sarı ve mavidir. Yeşil renk elde etmek için sarı ve maviyi karışım yaptığınızda, yeşil renge ulaşabilirsiniz. Aşağıda yer alan renk oluşturma tablosu üzerinden ise elinizde olmayan diğer renkleri üretebilirsiniz. Listede hangi renk için hangi renklerin karışımını yapacağınız sıra ile yer almaktadır.

İşte, yeşil rengi ve diğer renklerin elde edilmesi için yapılması gereken renk karışımları tablosu

RENK NEDİR?

Işığın göz retinasına değişik bir biçimde ulaşarak meydana gelen algılamaya renk adı verilir. Işığın maddeler üzerine çarpması sonucuna ise renk tonu ve renk olarak adlandırılır.

Her bir kişinin çok sevdiği bir favori rengi mutlaka bulunur. Sarı, kırmızı, pembe, mavi, yeşil ve mor renkler en popüler renklerin başında yer alır. Hayatımızın bir parçası olan renkleri yaşama alanlarımızda da kullanırız. Örneğin; bir evin duvarını istediğimiz renge boyayabiliriz.