Ana sayfa YAŞAM Yılbaşından sonra 2019’da poşet 25 kuruşa mı satılacak?

Yılbaşından sonra 2019’da poşet 25 kuruşa mı satılacak?

156
0
poset

Çevrenin korunması ve çevre kirliliğinin ortadan kaldırılmasına yönelik yapılan düzenlemelerin yer aldığı kanun resmen yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre 2019’dan itibaren plastik poşetler ücretli olarak satılacak. Bu gelişmelerin ardından ‘yılbaşından sonra poşet 25 kuruş mu olacak’ cevabı en çok merak edilen konulardan bir tanesi oldu. Peki, yılbaşından sonra 2019’da poşet 25 kuruşa mı satılacak?

YILBAŞINDAN SONRA POŞET 25 KURUŞ MU OLACAK?

Çevre kanunu değişikliği yürürlüğe girdi. Bu değişikliği göre artık poşetler ücretli olarak satılacak. Buradaki amaç çevre kirliliğini ortadan kaldırmak olacak. Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanuna göre plastik alışveriş poşetler tüketiciye en az 25 kuruştan satılacak.

2019’DA POŞET 25 KURUŞA MI SATILACAK?

Plastik poşetleri ücretsiz verenler ise ceza ile çarptırılacak. Satı alanının her metrekaresi için 10 lira para cezası kesilmesi bekleniyor. Poşet ücretleri 25 kuruştan az olmamak üzere her yıl değişiklik gösterebilecek. Kanuna göre çevrenin korunması için plastik poşet ve ambalaj kullanımının azaltılması, depozito uygulanması gibi mekanizmalar kullanılacak. Poşete ücret uygulaması 1 Ocak 2019 itibarıyla başlarken, 1 Ocak 2021’den itibaren de bakanlığın belirleyeceği ambalajlarda depozito uygulaması zorunlu olacak. Depozito uygulanmadan piyasaya sürülen ambalaj için ton başına 100 lira ceza verilecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here