Ana sayfa YEMEK TARİFLERİ Tarhana çeşitleri nelerdir ve nasıl hazırlanır?

Tarhana çeşitleri nelerdir ve nasıl hazırlanır?

39
0
tarhana-cesitleri-nelerdir
tarhana-cesitleri-nelerdir

Tarhana, buğday unu, kırması, irmik veya bunların karışımı ile yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici, sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp yoğrulduktan ve fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesiyle elde edilen bir besin maddesidir. Tarhana çeşitleri de vardır.

Tarhana fermente ve kurutulmuş bir ürün olması nedeniyle uzun bir süre saklanabilir. Ancak hijyenik koşullarda üretilmediği ve doğru saklama şartlarında depolanmadığı takdirde halk sağlığı açısından bir tehlike arz edebilmektedir. Çok eski geçmişe sahip bir ürün olan tarhana, bazı kaynaklara göre Orta Asya‟da Türkler tarafından üretilmiş olup tarihi göçlerle dünyanın diğer bölgelerine tanıtılmıştır. Bu geleneksel gıdamız dünya üzerinde başka isimlerle adlandırılmaktadır. Örneğin Arap ülkelerinde “Kish”, Finlandiya‟da “Talkuna”, Macaristan‟da “Tahonya” olarak bilinmektedir.

Beslenmemizde büyük önem taşıyan gıda maddelerinin insan sağlığına zarar vermeyecek, dengeli ve yeterli beslenmeye yardımcı olacak şekilde üretilmesi gerekmektedir. İnsanın hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmesi için gerekli olan besleyici, sağlığa uygun üretilmiş ve etiketlenmiş besinlere ulaşması en temel haklarından biridir. Günümüzde ürün kalitesini iyileştirme gayretleri, gelişen gıda teknolojisi ve tüketici bilinçlenmesi ile artmaktadır. Sağlıklı beslenmenin sağlanması için gıdaların, güncel teknolojik gerçekler doğrultusunda üretilmesi gerekmektedir.

TARHANA ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tarhana ülkemizde başlıca dört çeşit tarhana yapılmaktadır. Bunlar un tarhanası, göce tarhanası, irmik tarhanası ve karışık tarhanadır.

Un tarhanası: Yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici, sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp buğday unu ile yoğrulması ve fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesiyle elde edilmektedir.

Göce tarhanası: Yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici, sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp buğday kırması (göce) ile yoğrulması ve fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesiyle hazırlanmaktadır.

İrmik tarhanası: Yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici, sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp buğday irmiği ile yoğrulması ve fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesiyle elde edilmektedir.

Karışık tarhana: Buğday unu, kırması ya da irmiğinin en az ikisi ile yoğurt, biber, tuz, soğan, domates ve tat, koku verici, sağlığa zararsız bitkisel maddelerin karıştırılıp yoğrulduktan ve fermente edildikten sonra kurutulması, öğütülmesi ve elenmesiyle elde edilen bir tarhana çeşididir.

Bu çeşitlerin dışında bazı yörelerimizde yapılan, Kızılcık tarhanası, Sütlü tarhana gibi değişik tarhanalarda bulunmaktadır. Kızılcık tarhanası, Bolu ilinde bilinmekte ve yapılmaktadır. Diğer tarhana türlerinden farklı olarak, buğday unu veya arpa göcesinin, kızılcık ile karışımından hazırlanan bir üründür. Sütlü tarhana ise Tokat, Sinop, Edirne gibi illerde yapılan, yumurta, süt ve unun karıştırılması ile elde edilen bir tarhana çeşididir. Ayrıca ülkemizde yapılan ve kurutma yapılmadan, hamur halinde elde edildikten sonra buzdolabında muhafaza edilerek tüketilen bir başka tarhana çeşidi de yaş tarhanadır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here